2013-09-21

ATM - Szukaczo-Guider z szukacza SW 9x50

Poniżej przedstawiam jak z szukacza SW 9x50 zrobić domowym sposobem szukaczo-guider. Guider będzie wykorzystywany podczas robienia zdjęć przez obiektywy fotograficzne. 
1 Kupujemy na giełdzie astro szukacz SW 9x50 i redukcję 2"/1.25" taką jaka jest w standardowych kątówkach 2"-calowych SW. Kamerkę oczywiście posiadamy.

2 Rozkręcamy wszystko.

3 Skracamy tuleję szukacza o backfocus kamerki plus grubość kołnierza redukcji u mnie przy kamerce SSAG i redukcji wyszło 17mm 

4 Aby sobie ułatwić spasowanie redukcji do wewnętrznych wymiarów tubusu szukacza skracamy o połowę tą część, którą umieszczamy w wyciągu. W moim przypadku redukcję skróciłem w miejscu jak strzałka pokazuje na zdjęciu.

5 Teraz aby nam wszystko spasowało musimy zeszlifować wewnętrzną ściankę szukacza tam gdzie go skracaliśmy to samo z redukcją od strony zewnętrznej. Jak nam wszystko pasuje czekamy najlepiej na gwiazdy aby sprawdzić czy mamy możliwość ustawienia ostrości. Ostrość ustawiamy poprzez wkręcanie lub wykręcanie obiektywu, po ustawieniu kontrujemy pierścieniem i gotowe ostrość mamy ustawioną na stałe.

6 Szukaczo - guider po złożeniu.


Wersja już w obejmach i na dovetailu.

UPDATE:
Po za tym usunąłem przesłonę znajdującą się w środku i wyczerniłem środek czarnym flocikiem samoprzylepnym.Pozdrawiam, Czystego Nieba.

4 komentarze: