2013-12-04

Plejady w różnych teleskopach

Poniżej chciałbym przedstawić jak wyglądają Plejady zarejestrowane tą samą matrycą czyli Canonem Eos350D, ale przez trzy różne ogniskowe teleskopów. Pokazane klatki są to tzw. full frame czyli pełne klatki jakie wychodzą z aparatu. Zmieniona została rozdzielczość i waga pliku na potrzeby tematu. Dodatkowo pokazano ile można zarejestrować obiektu przy danym iso, czasie ekspozycji i ogniskowej  sprzętu. 

Nie ma co tu dużo opisywać zdjęcia mówią same za siebie, RAW-y zostały prze-konwertowane do jpega w oryginalnym programie dołączanym do Canona Digital Photo Professional. Zdjęcia nie zostały poddane obróbce typu krzywe, poziomy jest na nich tyle ile się zarejestrowało plus widać zaświetlenie nieba. Przy okazji można porównać zaświetlenie nieba, przy dobrej widoczności mam niebo jak na ciemnych klatkach a przy złej jak na pierwszej z Oriona Eon 80ED.

NEQ6, Orion Eon 80ED, F/R TV 0.8x, iso800, 1x600s - ogniskowa 400mm, obiektyw 80mm,
Szczecin/Sosnówko


 NEQ6, BKP 150/750, iso400, 1x300s - ogniskowa 750mm, obiektyw 150mm, Szczecin/Sosnówko 


 NEQ6, SW100ED, iso800, 1x300s - ogniskowa 900mm, obiektyw 100mm, Szczecin/Sosnówko  

3 komentarze:

  1. Zdzichu nie wiem na co mam patrzeć bo nie jestem w temacie w DS . Może dopisz podsumowanie. Na moje takie niefachowe spojrzenie fotka z refraktora jest mega gdyż gwiazdy to idealne punkty oraz widac więcej zarejestowanych szczegółów w postaci ilości gwiazd. Świtnie wykonany test . BRAWO.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Głównym założeniem było ukazanie wielkości Plejad w różnych ogniskowych i ile jest sygnału na poszczególnych zdjęciach przy danym iso i czasie naświetlania.

      Usuń
  2. Też to muszę przećwiczyć dobra myśl iso i ekspozycja...

    OdpowiedzUsuń