Jakiś czas temu zakupiłem stałoogniskowy obiektyw produkcji byłego ZSRR Jupiter-21M 4/200. Nie jest to demon korekcji jak obiektywy lub refraktory APO z wysokiej półki ale można nim skutecznie pobawić się w szerokie pola. Na poniższych zdjęciach wygląd obiektywu, sposób zamocowania do montażu oraz wykonane nim wstępne zdjęcia.
Ze względu iż obiektyw jest ciężki zdecydowałem się go zamontować w obejmach do guidu osadzonych na płytce montażowej Multi Plate, która ma pod spodem trzy otwory pasujące do zamocowania na statywie fotograficznym. Ostrość jest na stałe ustawiona na nieskonczonośc czyli na gwiazdy. Dzięki takiemu zamocowaniu obiektyw w miejscu mocowania do Canona nam się nie ugina.
Poniżej dwa obiekty zarejestrowane wyżej wymienionym obiektywem, ze względu że to pierwsze podejście nie są rewelacyjne. A na dodatek robione przy pełni Księżyca.
M31 Galaktyka Andromedy
Canon EOS 350D+Jupiter-21M 4/200, f8, stack: 11x300s, iso400
Asteryzm - Collinder 399 czyli nasz pospolity wieszak.
Canon EOS 350D+Jupiter-21M 4/200, f8, stack: 8x300s, iso200
Zrzuty ekranowe z sesji.
M31 Galaktyka Andromedy
Asteryzm - Collinder 399 czyli nasz pospolity wieszak.
Widok na statywie jeszcze w standardowym mocowaniu.
Podsumowanie:
Pomimo radzieckiego pochodzenia i nie mającego korekcji pola jak w sprzęcie wysokiej klasy obiektyw ten jest dobrym sposobem na łatwą i tanią astrofotografię w szerokim polu.
Przyszłość:
Wydłużenie ekspozycji, zastosowanie guidu.
Wyszło o niebo lepiej niż moja, tylko zastanawia nie czemu na moich gwiazdach nie ma ramion.
OdpowiedzUsuńPrawdopodobnie za krótkie czasy dałeś, ja też za krótkie czasy dałem do M31 spoko trza palić po 600s na obrzeża. Będzie pogoda to będą następne podejścia. A druga sprawa u mniemało sie zarejestrowało bo przesłona była na f8.
UsuńCześć Zdzisiu, zastanawiam się dlaczego zastosowałeś ograniczenie dopływu światła? Ten obiektyw ma światło f = 4 czyżbyś zastosował telekonwerter? Druga rzecz to pytanie co masz na myśli pisząc o ugięciu obiektywu? Wiem ze swoich doświadczeń że nawet podpięcie Tair-a o ogniskowej 300 mm plus telekonwerter stanowiło sztywny i niezawodny zestaw a jest to o wiele cięższy obiektyw. Do fotografii ptaków podpinałem nawet Pentacona 500 mm + telekonwerter, ale w tym przypadku foto "z ręki" bywało już poruszone. Zdzisiu, jeszcze raz ośmielam się prosić o sposób podpięcia Canona pod laptopa z programem APT chodzi o użycie programu do wspomagania ostrzenia maską Bahtinowa i prowadzenia cyklu sesji długo czasowych. Wiem (jak niewielu z nas) że doba ma tylko 24 godziny, ale nie znalazłem nigdzie wiadomości na ten temat, a dla Ciebie to pestka. Najważniejsze są rodzaje okablowania, bez tego nic nie zrobisz. Jak z tego wynika w szukaniu w kompie też jestem słaby.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam wwaldek1947.
P.S.
jeśli trzeba, - daj znać a dojadę do Ciebie mój nr 501824614.
Czemu f8 a nie f4 nie wiem ale następnym razem będzie f4. Obiektyw wazy z pół kilo korpus aparatu gdzie jest mocowanie jest plastikowe to samo przez się jak się trzyma za aparat to obiektyw pod wpływem własnego ciężaru ciągnie w dół. Tair ma własne mocowanie do statywu na obiektywie i za nie go podpinasz, nie wykozystujesz mocowania w aparacie.
UsuńNapisz na e-maila co dokładnie chcesz wiedzieć ?
Zdjęcie galaktyki bardzo ciekawe. W ogóle po razy pierwszy tu jestem. Zapisuję bloga do zakładek więc na pewno jeszcze tu zaglądne.
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
nauka
Dzięki, jak pogoda dopisze to będzie drugie podejście te było takie trochę eksperymentalne co wyjdzie z radzieckiego obiektywu ;)
UsuńWitam, czy jest szansa na dalsze opinie o tym obiektywie? Sam noszę sie z zamiarem kupnca Jupiterka lub pentacona 200mm. Stronka super i oczywiscie ląduje w zakładkach :) Pozdrawiam Marcin
OdpowiedzUsuńSzansa jest ale proszę poczekać troszkę.
OdpowiedzUsuńGratuluję pasji i zdjęć. Nie zajmuję się tą dziedziną fotografii, ale miło popatrzeć na zdjęcia. Ten obiektyw mam wśród swego "stadka" i potwierdzam, że niezły
OdpowiedzUsuńDzięki, jeszcze go dobrze nie wykorzystałem.
OdpowiedzUsuń