2010-06-26

Obróbka zdjęć cz.3 PixInsight LE 1.0 wyrównanie tła

Tutorial wyrównania tła
1 Otwieramy plik - Files > Open
2 Klikamy ikonkę Dynamic Background Extraction
3 Klikamy myszką w jasne tło zdjęcia gdzie niema gwiazd i naszego obiektu oraz wyświetli sie nam okno Dynamic Background ExtractionPrzechodzimy do zakładki Global i parametry [5] i [4] ustawiamy tak aby kwadraciki nie nachodziły na siebie i pokryły całe zdjęcie, ale to zobaczymy dopiero po naciśniecu przycisku Generate [7].
Następnie ustawiamy parametr [6] na np.0.550(dobieramy go doświadczalnie) i naciskamy [7] Generate zdjęcie pokryje się całe kwadracikami.Teraz za pomocą myszki i przycisku Delete na klawiaturze usuwamy kwadraciki z naszego zdjecia przesłaniające obiekt.Następnie zmieniamy parametr [8] z 1:2 na 1:8 co przyspieszy nam proces tworzenia tła i naciskamy Generate [9]. W tym momęcie utworzyło nam się tło, które będziemy odejmować od zdjęcia.
Naciskamy 2x przycisk Done i przechodzimy do Pixel Match [10].I teraz po kolei :[11] Naciskamy New
[12] Z menu wybieramy SUB:Substract
[13] Z menu wybieramy nasze tło "Image01_background
[14] Aplly[15] Zaznaczamy nasze zdjecie
[16] OK i program zaczyna wyrównywać tło

Efekt końcowy

PrzedPo

2 komentarze:

  1. Wielkie dzięki za ten tutorial. Właśnie przetestowałem całą procedurę na materiale M81 ze sporym gradientem koloru (zdjęcia robione z dość mocno zaświetlonym niebem). Efekt...porażający oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniem. Pięknie wyrównane tło. Myślę że nawet GradientXTerminator tak sobie nie radzi z gradientem jak Pix. Dzięki

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się ze jest przydatny. Sam program pix ten free jak i ten płatny jest to aplikacja typowo przeznaczona do astrogotografii. Tu masz inne tutki ale do wersji płatnej http://www.pixinsight.com.ar/en/processing-examples.html Jest tez jak napewno zuważyłes trochę tutków na FA. Program wart swojej ceny co w stosunki do PS wychodzi taniej.

    OdpowiedzUsuń