2012-06-18

Uruchomienie HEQ5/NEQ6 SynScan pod Cartes du Ciel V3.6


Tym razem zajmiemy się uruchomieniem montażu HEQ5/NEQ6 z wykorzystaniem pilota GO-TO SynScan.
Potrzebujemy niżej wymienionych podzespołów:
1 Pilot GO-TO SynScan
2 Przewód pilota SynScan: dla montażu HEQ5 ma złącze RJ-45 na obu końcach lub dla montażu NEQ6 ma złącze RJ-45 na jednym końcu i DB9 na drugim.
3 Przewód do podłączenia pilota z komputerem ma złącze RJ-11 na jednym końcu i DB9 na drugim
4 Przejściówka na chipie: Prolific PL-2303 USB - RS232 do komunikacji z montażem poprzez pilota


Podłączamy pilota [1] do montażu za pomocą przewodu [2] w pilocie ustawiamy PC Direct mode następnie podłączamy przewód [3] do pilota, przechodzimy teraz do komputera instalujemy sterowniki do obsługi konwertera COM-RS232 na chipie Prolific PL-2303. Podłączamy konwerter[4] do gniazda USB w komputerze i w Menadżerze Urządzeń powinien nam się wyświetlić wirtualny port COM, Jeżeli z jakichś powodów port jest w Menadżerze Urządzeń nie aktywny szukamy sterowników ręcznie i restartujemy komputer. Następnie podłączamy do konwertera przewód[3].

Kolejnym etapem będzie zainstalowanie odpowiednich aplikacji do obsługi montażu.
1 Instalujemy Cartes du Ciel http://www.ap-i.net/skychart/en/download
2 Platformę ASCOM Platform 6SP1 http://ascom-standards.org/
Przy systemie Windows XP podczas instalacji wyświetli się informacja jakich bibliotek NET Framework nam brakuje. Pełny zestaw dostępny jest na moim chomiku http://chomikuj.pl/Alien7101/Programy/Mount/NET+Framework
3 I program do obsługi montażu EQMOD http://sourceforge.net/projects/eq-mod/files/EQASCOM/

Kolejnym etapem będzie dowiedzieć się pod jaki nr. portu com mamy podłączyć montaż.

Windows 7 32, 64 bit:
Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonkę komputera > Właściwości > po lewej na górze mamy napis Menadżer urządzeń klikamy i wyświetla nam się kolejne okienko w którym szukamy > Porty(COM i LPT) tam powinniśmy mieć wpis Prolific USB-to-Serial Comm Port(COM10) w nawiasie jest nasz poszukiwany nr. portu COM jaki mamy wpisać w programie EQMOD.

Windows XP Professional 32 bit:
Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonkę Mój komputer > Właściwości > zakładkę Sprzęt > Menadżer urządzeń > Porty(COM i LPT) tam powinniśmy mieć wpis Prolific USB-to-Serial Comm Port(COM10) w nawiasie jest nasz poszukiwany nr. portu COM jaki mamy wpisać w programie EQMOD.

Konfiguracja  Cartes du Ciel

Przechodzimy teraz do uruchomienia montażu pod Cartes du Ciel. Mając wszystkie kabelki podpięte do montażu (montaż w trybie ON), laptopa uruchamiamy program. Przechodzimy do teleskopiku[1] w programie i klikamy po czym otwiera nam się okienko[2] naciskamy przycisk[3].


Otwiera nam się okienko[4] naciskamy listę wyboru montażu[5] wybieramy HEQ5/NEQ6 i naciskamy[6].


Mamy kolejne okienko[7] w pozycji [8] wpisujemy podobnie jak na screenie z tym że pod COM swój znaleziony nr. portu. Pod[9] wpisujemy współrzędne swojego miejsca obserwacji, [10] jak nie korzystamy z pulseguidu to odhaczamy ptaszki i naciskamy[11] i przycisk Connect[12].


Mamy kolejne okienko[13] z uruchomionym EQMO-dem i od teraz możemy spokojnie sterować montażem. Na dole mamy pasek z odpowiednim napisem:
Jak pisze Park to Home Position to naciskamy pasek aby wyświetliło nam się Unpark, wtedy naciskamy kwadracik z gwiazdką i montaż włącza się na prowadzenie za gwiazdami.


Poniżej screen z działania montażu.


Przetestowane zostało na systemach: Windows XP Professional 32bit, Windows 7 64bit Hom Edition, Windows 7 32bit Ultimate. Za błędne działanie na innych systemach nie ponoszę odpowiedzialność, wymagana podstawowa znajomość danego systemu.

9 komentarzy:

 1. Jakie to wszystko proste jak Ktoś Mądry wyłoży ,,kawę na ławę" Gratulację i podziękowania w imieniu ciemnych ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak wyżej :) Dzięki za pomoc we wszystkim komputerowym :D !

  OdpowiedzUsuń
 3. Kawał dobrej roboty!!!! Na pewno skorzystam!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki, mam zamiar jeszcze opisać pod The Sky 6 i Stellarium, ale zobaczymy jeszcze. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacja Sposób opisu powala na nogi . Szacunek

  OdpowiedzUsuń
 6. Wielkie dzieki za ten poradnik! Bardzo przystepnie napisane, niezwykle pomocny material!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny poradnik, właśnie nabyłem montaż NEQ6 więc będę miał co robić po lekturze. Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam. Jestem świeżo upieczonym posiadaczem HEQ5 z teleskopem SkyWatcher N-200/1000. Dzięki temu opisowi, uruchomiłem całość bez problemu.
  Serdeczne dziękuję i pozdrawiam.
  Hogen

  OdpowiedzUsuń