2013-12-16

C/2013 V3 Nevski - ciężki kawałek materiału.

C/2013 V3 (Nevski), została odkryta na początku listopada w chwili robienia zdjęć 2013-12-02 T04:04:31CET miała jasność na poziomie 10 magnitudo. Okres obiegu wokół Słońca wynosi około 35.76 lat ( 13424.4 dnia ). Najdalej od Słońca znajduje się w aphelium i wynosi 20.73 UA natomiast w peryhelium zbliża się do Słońca na odległość 1.38 AU. Zapraszam do obejrzenia zdjęć i krótki opis powstania materiału.


Materiał w postaci 6 klatek miał nigdy nie zostać opublikowany. Jakość jest makabrycznie niska a czemu nie wiem godzinę wcześniej fociłem Plejady i tam był można napisać OK. Do Plejad klatki kalibracyjne pasowały w miarę, ale do komety wcale. Więc wszystko trzeba było robić programowo. Cała obróbka tych 6 klatek co jest ilością za małą na dobre efekty zajęła mi bite 38 godzin jak by siedzieć przy nim od Ado Z.

Na pojedynczych klatkach miałem dziwne zaświetlenia i artefakty ze względu na pogodę nie mam możliwości ich zweryfikowania. Zdjęcia poddane zostały Cropingu czyli wycięciu obiekty z oryginalnej rozdzielczości Canona. Przygotowuję jeszcze jeden temat oparty o zdjęcia z kometą ale opracowanie będzie dotyczyło baardzo odległych Galaktyk. Trochę to potrwa bo wszystko trzeba zweryfikować o bazę danych SIMBAD Astronomical Database

Czas na zdjęcia. Kometa w chwili robienia zdjęć miała co najmniej 10 mag. Sprzęt: NEQ6, Orion Eon 80ED, F/R TV 0.8x, iso800, 6x600s, Canon Eos 350D

Tu link do tematu z jedna klatką C/2013 V3 Nevski

Składanie na kometę.

Składanie na gwiazdy z 6 klatek i trochę słabo widać kropeczki przesuwającej się komety.

Składanie na gwiazdy z 3 klatek tu wyraźnie widać przesunięcie komety, przerwy pomiędzy kropkami to 10 minut. W brew pozorom szybko się przesuwała i najlepiej było by do niej podejść z większym lustrem celem zmniejszenia czasu ekspozycji sub klatki i mniejszym rozmyciem obiekty przy tej prędkości poruszania się.

Składanie na kometę i gwiazdy.

Wersja negatywowa dla lepszego zobrazowania komety. Widać w miarę centralne jądro i otoczkę.

I na koniec mapka i efemeryda na najbliższe dni.

Efemeryda 
Czystego Nieba

2 komentarze:

  1. Fotka jak na tak mało materiału , bomba . A komete składałeś w Nebulosity ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak podstawowe stacki w Nebulosity. Pracuję nad materiałem jak połączyć stack na kometę i stack na gwiazdy aby gwiazdy i kometa były punktowe.

    OdpowiedzUsuń