2014-02-20

ASI120MM: działanie w różnych aplikacjach

Czas na sprawdzenie kamerki pod dedykowanymi programami opisanymi przez producenta. Według niego kamerka powinna działać pod następującymi programami: ASI120MM Camera, PHD Guiding, PHD Guiding 2, FireCapture 2.3.19, SharpCap 2.0.816.0 i kilkoma innymi, których nie posiadam.
Najpierw instalujemy odpowiednie programy i sterowniki z dołączonej płyty lub pobieramy ze strony producenta: ASI SDKASI120MM DriverASICAMERA ASCOM SETUP 

Obsługiwane systemy: Windows XP 32bit/64bit, Vista, Windows 7 32bit/64bit, Windows 8 32bit/64bit
Kamerka posiada interfejs USB2, jednym z minusów jest niekompatybilność z niektórymi interfejsami USB3  (u mnie np. nie działa). Aby wykorzystać 12bit przetwornik należy nagrywać pliki w formacie ser. Użycie tego formatu i 12bit zmniejsza prędkość fps nawet o połowę, ale możemy się ratować zmniejszeniem wielkości nagrywanego obrazu ROI i wtedy nam prędkość wzrasta. Kolejna funkcja to USBTraffic( Auto FPS Adjust we właściwościach kamery ). Funkcja jest dostępna z poziomu danego programu pod innymi nazwami, ale o tym napiszę przy zrzutach. Funkcja powyższa to nic innego jak ustawienia przepustowości przez port USB 2.0.

W trakcie uruchamiania programu wyświetla nam się panel wyboru kamer i wybieramy ZWO Desing - ASI SDK. Kamerka automatycznie nam się załącza co widać na obrazku.
W panelu Control mamy ikonkę w kształcie zębatki. Kiedy klikniemy wyświetli nam się panel konfiguracyjny kamerki, a w nim mamy parametr USBTraffic, o którym pisałem wcześniej.

W PHD Guiding kamerkę wybieramy poprzez platformę ASCOM. Klikamy aparacik/ASCOM (Late) Camera i z listy wybieramy nasz model.
Tu ponownie klikamy aparacik, ale tym razem wybieramy z listy Camera = ASI Cameras ASCOM driver i klikamy connect
Uruchamiamy SharpCap przechodzimy do zakładki Cameras i wybieramy nasz model. Po prawej pokazuje nam się panel ustawień rozdzielczości, fps i innych opcji. Tu Auto FPS Adjust ukryte jest pod nazwą Turbo USB.
Poniżej oryginalny program do kamerki AMCap kamerka wykrywana jest automatycznie i uruchamiana.
 Poniższy panel uruchamiamy po wejściu w zakładkę Options/Video Capture Filter i tam mamy pełna kontrolę nad kamerką.

Odnośnie programów Maxim DL i Nebulosity 3 napiszę jak zrobi się czysto na niebie. W sieci jest też trochę zdjęć DS zrobionych tą kamerką, choć jej głównym przeznaczeniem jest fotografia planet.

3 komentarze:

 1. Dzięki za fajne przeprowadzenie przez programy.
  Pozdr.
  Borowy

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ma sprawy, dzięki że się przydało.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń