Czas na sprawdzenie kamerki pod dedykowanymi programami opisanymi przez producenta. Według niego kamerka powinna działać pod następującymi programami: ASI120MM Camera, PHD Guiding, PHD Guiding 2, FireCapture 2.3.19, SharpCap 2.0.816.0 i kilkoma innymi, których nie posiadam.
Najpierw instalujemy odpowiednie programy i sterowniki z dołączonej płyty lub pobieramy ze strony producenta: ASI SDK, ASI120MM Driver, ASICAMERA ASCOM SETUP
Obsługiwane systemy: Windows XP 32bit/64bit, Vista, Windows 7 32bit/64bit, Windows 8 32bit/64bit
Kamerka posiada interfejs USB2, jednym z minusów jest niekompatybilność z niektórymi interfejsami USB3 (u mnie np. nie działa). Aby wykorzystać 12bit przetwornik należy nagrywać pliki w formacie ser. Użycie tego formatu i 12bit zmniejsza prędkość fps nawet o połowę, ale możemy się ratować zmniejszeniem wielkości nagrywanego obrazu ROI i wtedy nam prędkość wzrasta. Kolejna funkcja to USBTraffic( Auto FPS Adjust we właściwościach kamery ). Funkcja jest dostępna z poziomu danego programu pod innymi nazwami, ale o tym napiszę przy zrzutach. Funkcja powyższa to nic innego jak ustawienia przepustowości przez port USB 2.0.
W trakcie uruchamiania programu wyświetla nam się panel wyboru kamer i wybieramy ZWO Desing - ASI SDK. Kamerka automatycznie nam się załącza co widać na obrazku.
W panelu Control mamy ikonkę w kształcie zębatki. Kiedy klikniemy wyświetli nam się panel konfiguracyjny kamerki, a w nim mamy parametr USBTraffic, o którym pisałem wcześniej.
W PHD Guiding kamerkę wybieramy poprzez platformę ASCOM. Klikamy aparacik/ASCOM (Late) Camera i z listy wybieramy nasz model.
Tu ponownie klikamy aparacik, ale tym razem wybieramy z listy Camera = ASI Cameras ASCOM driver i klikamy connect
Uruchamiamy SharpCap przechodzimy do zakładki Cameras i wybieramy nasz model. Po prawej pokazuje nam się panel ustawień rozdzielczości, fps i innych opcji. Tu Auto FPS Adjust ukryte jest pod nazwą Turbo USB.
Poniżej oryginalny program do kamerki AMCap kamerka wykrywana jest automatycznie i uruchamiana.
Poniższy panel uruchamiamy po wejściu w zakładkę Options/Video Capture Filter i tam mamy pełna kontrolę nad kamerką.
Odnośnie programów Maxim DL i Nebulosity 3 napiszę jak zrobi się czysto na niebie. W sieci jest też trochę zdjęć DS zrobionych tą kamerką, choć jej głównym przeznaczeniem jest fotografia planet.
Dzięki za fajne przeprowadzenie przez programy.
OdpowiedzUsuńPozdr.
Borowy
Nie ma sprawy, dzięki że się przydało.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.
OdpowiedzUsuń