2014-07-16

Lunar 67/100 Fra Mauro formationFra Mauro to stosunkowo płaski obszar otoczony zerodowanymi wzniesieniami. Są one częścią otaczającej je formacji Fra Mauro położonej na północny wschód od Mare Cognitum i na południowy wschód od Mare Insularum. Na południowym brzegu leżą połączone kratery Bonpland i Parry, które weszły w formację tworząc skierowane do wewnątrz wybrzuszenia.
Krawędzie Fra Mauro które przetrwały są mocno zerodowane i noszą oznaki minionych uderzeń, a w wielu miejscach są nieciągłe. Krawędź jest najbardziej okazała na południowym wschodzie, gdzie współdzieli swoją ścianę z kraterem Parry. Pozostałe części to niewiele więcej niż niskie, nieregularne grzbiety, które osiągają maksymalną wysokość 0.7km.
Dno formacji pokryte jest zastygłą lawą. Powierzchnia podzielona jest rysami biegnącymi z północnych i południowych krawędzi. Brak wzniesienia centralnego, ale w centrum formacji leży niewielki krater Fra Mauro E.

Misje Apollo
Teren na północ od krateru Fra Mauro miał być miejscem lądowania zakończonej niepowodzeniem misji Apollo 13, która została przerwana po eksplozji zbiornika z tlenem. Załoga tej misji powróciła bezpiecznie na Ziemię. Następna misja, Apollo 14, wylądowała obok formacji Fra Mauro . Jej załoga (Alan Shepard i Edgar Mitchell) pobrała próbki gruntu, które zostały tutaj naniesione przez uderzenie, które utworzyło basen Mare Imbrium. Ta warstwa szczątków wyrzuconych w czasie tego uderzenia nazywana jest Formacją Fra Mauro.

Wizualizacja położenia wykonana programem Virtual Moon Atlas


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz