2015-06-16

Sh2-112 - pierwsze Ha

Po dłuższej przerwie od fotografii obiektów głębokiego nieba pierwsze starcie i to z mgławicą wodorową Sh2-112 z katalogu Sharplessa.

Kilka słów o katalogu z wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Katalog_Sharplessa

Katalog Sharplessa – katalog astronomiczny obszarów H II (również mgławic emisyjnych) zestawiony przez amerykańskiego astronoma Stewarta Sharplessa. W katalogu znalazły się obszary H II Drogi Mlecznej zebrane przy użyciu obrazów z Palomar Sky Survey znajdujące się na północ od deklinacji -27°, jak również niewielka liczba obiektów znajdujących się na południe od tej deklinacji.
Pierwsze wydanie Katalogu Sharplessa z 1953 roku zawiera 142 obiekty astronomiczne. Wydanie drugie rozszerzone zostało opublikowane w 1959 roku i zawiera 313 obiektów mgławicowych. Obiekty z wydania drugiego często są oznaczane jako Sh2.

Obiekt rejestrowałem razem z Łukaszem(jolo) w tych samych dniach. Akurat ten kadr wpadł mi w oko w dziale pojedyncze ujęcia na www.forumastronomiczne.pl. Tu Sezon na Sh2-112 materiał Łukasza i opis obiektu więc nic więcej nie będę dodawał.

Sh2-112, Atik314E, Ha, 14x600s, GSO8"f/4, NEQ6

Nie mogę zidentyfikować zaznaczonego obiekty przez program PixInsight. Może komuś się uda?


Planuje zarejestrować dodatkowo jeszcze kanały RGB, OII, SIII. A co z tego wyjdzie czas pokaże.
Jest to moje pierwsze spotkanie z fotografią wodorową i już mi się podoba.

Na koniec bardziej agresywna obróbka materiału.


Czystego nieba!

2 komentarze:

  1. Ale fajowe też bym tak chciał . No ale w tej materii zero przez wielkie 0 u mnie doświadczenia. Podziwiam i gratuluję . Agresywna fota super. Obłoki bardziej rozjaśnione.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki, o połowę za mało materiału.

    OdpowiedzUsuń