NEQ6, TS APO 115/800, Atik 314E, L4x50s, bin2
NGC6811 zaobserwował po raz pierwszy John Herschel w roku 1829 i została dodana do jego General Catalogue of Nebulae and Clusters w roku 1864. Gromada niedawno była przedmiotem badań misji Kepler, które miały na celu określenie szybkości rotacji, odległości oraz wieku wchodzących w jej skład gwiazd. Ma to pomóc w odkrywaniu nowych egzoplanet.
NGC6811 najlepiej obserwować latem. Położona jest wtedy w pobliżu zenitu, na południowy wschód od gwiazdy Delta Cygni. Pomimo faktu, że jej najjaśniejsze gwiazdy mają około 10mag, przez amatorów astronomii uważana jest za ciekawy obiekt. W lornetce 10x widziana jest jako blada plamka, ale już w średniej wielkości teleskopie przy powiększeniu około 70x prezentuje się bardzo ładnie. Amatorzy astronomii opisują gromadę jako "gwiezdne kółko z dymu" albo "maska z klejnotami, którą można założyć na bal maskowy".
Badania misji Kepler pozwoliły na odkrycie dwóch planet (Kepler 66b i Kepler 67b) krążących wokół podobnych do Słońca gwiazd w NGC6811. Obie planety są mniejsze od Neptuna i obie są pierwszymi planetami mniejszymi od Jowisza odkrytymi przy gwiazdach wchodzących w skład gromady otwartej. Ponieważ dokładnie znamy wiek i odległość do gromady, obie te planety są w niewielkiej grupie planet, dla których również znamy te parametry. Odkrycie to może sugerować, że częstotliwość występowania planet w gromadach jest podobna, jak wśród gwiazd nie należących do gromad lub asocjacji i że planety mogą się tworzyć i istnieć w środowisku, w którym zagęszczenie gwiazd w przestrzeni jest dużo większe, niż w okolicach Słońca.
Obie gwiazdy są trochę poza kadrem w prawo i w dół. Widać po wiki że są zaliczane do gromady. Jasności mają odpowiednio 15.3, i 16.4 mag więc do zarejestrowania amatorskim sprzętem samych słońc. Możemy jedynie delektować się patrząc na zarejestrowane gwiazdki że tam są inne planety.
Położenie na niebie. Mapka wygenerowana w programie Periapsis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz