2017-05-07

SN 2017dka w galaktyce NGC 5409

Jest to już szósta supernowa odkryta przez kolegę Jarosław Grzegorzek - Gratulacje. Zaraz po informacji o zaistnieniu obiektu w galaktyce NGC5409 kolejnej nocy postanowiłem dodać go do archiwum. Później okazało się w informacji od odkrywcy, że jest to supernowa typu II na bardzo wczesnym etapie zjawiska i dostała oficjalne oznaczenie SN2017dka. Na prośbę kolegi podesłałem mu swój oryginalny plik zdjęciowy z następnej nocy po odkryciu. Dzięki Jarkowi moje zdjęcie trafiło na stronę http://www.rochesterastronomy.org/snimages/ 
A obecnie puki co jestem pierwszą osobą, która niezależnie potwierdziła supernową w galaktyce NGC5409. Zdjęcie nie jest idealne, ale nadawało się do zamieszczenia - podziękowania dla Jarka.

Dane zdjęcia: Crop, CT8, Atik 383L, 1x200s

6 komentarzy:

 1. Fajnie Zdzisiu, gratuluję zdjęcia i jego umieszczenia na stronie Rochesterastronomy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję wykonania i umieszczenia zdjęcia na Rochesterastronomy. Czy można wiedzieć jakim sprzętem zostało wykonane to zdjęcie? Zastanawiam się czy Sky-Watcher 200/1000 plus lustrzanka Nikona wystarczy do zarejestrowania supernowych o podobnej jasności? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dane uzupełnione. CT8(200/900) Do archiwizowania da rade czasy minimum 200s i kilka ekspozycji do złożenia.

   Usuń
 3. Dzięki, powoli wracam do astro :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Krótko mówiąc same sukcesy . Przyłączam się do gratulacji .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tam żeby nie Jarek to i by zdjęcia nie było na stronie Rochesterastronomy, dzięki

   Usuń