Następnie umieszczeniu kamery w obudowie okularu do której po małej modernizacji będzie pasować.
Fotki z modyfikacji.
Odkręcamy podstawkę od kamery zaznaczoną strzałką na powyższym zdjęciu.
Delikatnie z boku podważamy przycisk widoczny i wskazany na zdjęciu. Użyjmy do tego małego i cienkiego śrubokręcika.
Zdejmujemy tylną osłonkę podważając delikatnie w miejscu jak na zdjęciu po nr 1 strzałka nas nie interesuje.
Odkręcamy wskazaną śrubkę.
Z przodu zdejmujemy osłonkę podważając z boku płaski śróbokręcikiem, potem odkręcamy dwie śrubki wskazane na zdjęciu.
Dalej odkręcamy śrubki w kolejności 1, 2, i pod 3 wyciągamy mikrofon wraz z taśmą wszystko robimy delikatnie. Teraz możemy wyciągnąć środek z obudowy kamerki. Po odkręceniu śrubki [2] możemy wyjąć mocowanie podstawki widoczne po lewej takie coś okrągłe.
Odkręcamy cztery wskazane śrubki i dostajemy się do środka.
Odłączamy płytkę z przetwornikiem [1] wykręcamy śrubki [3] i [4] a następnie musimy odlutować ścieżki wskazane pod [2]
Po zmontowaniu wkładamy z powrotem do obudowy.
Zakładamy tylny dekielek.
Całość montujemy w obudowie po okularze 25mm po uprzednim przeszlifowaniu środka aby kamerka pasowała.
Tu widać kamerkę zamontowaną w obudowie okularu, co daje mam drugą korzyść że mamy na końcu metalowej tulei dostęp do gwintu filtrowego 1.25". W środku musimy jeszcze zamalować lub zakleić czarną taśmą izolacyjną diodę, która nam oślepia matrycę swoim jasnym blaskiem.
Nie ponoszę odpowiedzialności za nie umiejętne i bezmyślne przerobienie kamerki skutkujące jej popsuciem.
Link do zdjęć Księżyca z kamerki po modyfikacji. Księżyc 13.5 dni po nowiu
Link do pobrania PDF-a Modyfikacja LifeCam Cinema HD pod wyciąg 1.25"
Panie Zdzisławie lepszej instrukcji to ja dawno nie widziałem :-)
OdpowiedzUsuńSuper! Lepsza instrukcja niż od Ghonisa :) Właśnie dotarła do mnie kamerka - jutro ją będę przerabiać. Przy okazji dwa pytania:
OdpowiedzUsuń1. Czym zamalować tą niebieską diodę aby czegoś nie popsuć?
2. Szkoda mi rozpruwać okular 25mm na oprawę. Czy można go czymś inny zastąpić? Jakąś rurką PCV lub czymś podobnym?
Ad 1 możesz zamalować czarną farbką, ja zakleiłem czarną taśmą izolacyjną.
OdpowiedzUsuńAd 2 możesz czym innym, ale musisz mieć na końcu gwint filtrowy ona jest strasznie czuła w podczerwieni więc obowiązkowy jest filtr UV/IR-Cut.
Dzięki staram się pisać najprościej jak potrafię.
Dzięki za informacje. Zastanawiam się czy gdzieś w AK, DO czy AM nie można kupić takiej tulei 1.25" z gwintem filtrowym . Gdzieś w zachodnich sklepach widziałem gotowe obudowy do tej kamerki ale cena raczej zniechęca.
OdpowiedzUsuńZapytaj się Janusza czy by Ci takiej tulei nie wytoczył z gwintem filtrowym i pasującą od środka do kamerki, możliwe że wyjdzie taniej jak te obudowy na zachodzie. Swoją obudowę (okular) kupiłem na giełdzie za niedużą kasę. ;)
OdpowiedzUsuńNo i kamerka kupiona i przerobiona - Dzięki Alien !!
OdpowiedzUsuńZastosowałem obudowę od barlowa X2 GSO, kupionego na giełdzie za grosze i została mi soczewka do wkręcania w okular :-)
Pozdrowienia
zibi
Cieszy mnie to że temat się przydał, kamerka działa a i masz jeszcze soczewkę ;)
OdpowiedzUsuńCzy w Studio będzie taka sama procedura ??
OdpowiedzUsuńTak będzie taka sama.
OdpowiedzUsuńdokonałem modyfikacji i posżło ok ale po zainstalowaniu w ognisku teleskpu tzn w okularze Meade ETX90 mam obra wpadjący w czerwień i marną ostrośc oraz takie pływanie obrazu. Nie wiem czego to jest powodem . pozdrawiam
OdpowiedzUsuńKamerka jest czuła na podczerwień i potrzebuje filtra UV/IR Cut, ostrość może nie raz wyglądać dziwnie ale po zestakowaniu avika w np RegiStax-ie jest ok. Falowanie powietrza to po prostu seeing im więcej faluje tym gorszy.
OdpowiedzUsuńWitam,
OdpowiedzUsuńCzy filtr IR jest już w tej kamerce zamontowany czy trzeba osobno korzystać z takiego filtra (np montując na okular/tubus?). Znalazlem kilka filmów na internecie z filtrem i bez niego. Kolejne moje pytanie to jak zmontowac kamerke aby można było ką wkręcić na okular 1,25" (np 4mm) w celu uzyskania dobrego przybliżenia. Zastanawiam sie czy sam barlow 2x plus kamerka da mi dobre przyblizenie do obserwacji planet. Dziekuje za pomoc pozdrawiam serdecznie. Piotr
Dokonalem modyfikacji jednak mam maly problem.Odlutowalem 2 sciezki i usunolem element z filtrem IR, jednak kiedy podpialem kamerke do komputera obraz jest caly niebieski i czasami leca paski na monitorze, nie widac nic. kiedy znow przyloze element z filtrem do kamerki, obraz znow jest widoczny. Czym to jest spowodowane ?. dziekuje serdecznie za pomoc
OdpowiedzUsuńJak dokonałeś modyfikacji jak w powyższym temacie to jest wszystko ok. Kamerkę należy włożyć w oprawę okularu 25 mm jak w temacie a następnie w wyciąg teleskopu, skierować na np Księżyc i wyostrzyć. Po modyfikacji kamerka jest bez obiektywu więc za obiektyw służy teleskop zapraszam też pod ten link http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/astrofotografia-i-spektroskopia/
OdpowiedzUsuńwitajcie
OdpowiedzUsuńchciałbym dokonać takiej modyfikacji ale nurtuje mnie temat z filtrem IR jak to z nim jest proszę bardzo o odpowiedz pozdrawiam dziekuję
Normalnie jest usuwany wraz z obiektywem. A podzczas avikowania planet stosujesz filtr UV/IR-Cut w wkręcany w gwint 1'25" od przodu kamerki.
OdpowiedzUsuńCzy bez filtra UV/IR-Cut Jowisz będzie w miarę widoczny?
OdpowiedzUsuńTak będzie widoczny ale bez filtra będzie problem z balansem kolorów bo kamerka jest bardziej czuła w podczerwieni.
OdpowiedzUsuńCiekawe jak ta kamerka by się spisywała po przeróbkach:A
OdpowiedzUsuń4 Tech PK-910H
Cena przystępna i jest FULLHD
No i kształt już okrągły,czyli do okularu powinno pasować...
Nie wiem możliwe że do prostych avików nada się, ale to trzeba w zasadzie zaryzykować i sprawdzić.
OdpowiedzUsuńChoć bardziej polecam sprawdzone sprzęty zawsze to oszczędność czasu i pieniążków.