2012-01-02

Ustawianie ostrości maską Bahtinov'a z wykorzystaniem Canona 350D

A więc zaczynamy.
Najpierw wygenerujmy sobie maskę http://astrojargon.net/MaskGenerator.aspx na tej stronie podajemy parametry takie jak ogniskowa, średnica zwierciadła itp. Każda maska musi być wygenerowana pod dany teleskop. Po wygenerowaniu, wydrukowaniu szablonu możemy maskę zacząć wycinać np na jakiejś dobrej sztywnej tekturce. Ja korzystam z usług kolegi coy_coyote z astromaniaka który zleca wycięcie maski z czarnego PMMA o grubości 3mm jak widać na zdjęciu.


Następnie wkleiłem ją w oprawę filtra Słonecznego do kupienia np w Astrokraku lub DeltaOptical oprawy są produkowane do danego typu teleskopu. Moja jest do SW BKP200/1000 http://www.astrokrak.pl/566-oprawa-na-filtr-soneczny-200-.htmlZakładamy maskę na teleskop/lunetę ( mocowania do teleskopu/lunety mogą się różnić w zależności od typu sprzętu, ale idea ostrzenia jest taka sama).

Ustawiamy teleskop/refraktor na średniej jasności gwiazdkę, nie może być za ciemna lub za jasna taka coś około 3-4 magnitudo. Ustawiamy iso na np 400 i robimy ekspozycję 2-3 sekundową. Po zrobieniu zdjęcia i przesłaniu na komputer otrzymujemy coś w rodzaju obiektu ze zdjęcia z pozycji [1]. Delikatnie przekręcmy wyciągiem i zróbmy zdjęcie aby sprawdzić czy kręcimy w dobrą stronę. Linia pomiędzy X powinna poruszać się do środka tejże figury. Jężeli wiemy w którą stronę mamy kręcić robimy drugie zdjęcie [2] sprawdzamy i trzecie [3] przy trzecim mamy ostrość ustawioną na 100%.

Tak samo postępujemy kiedy nie mamy podłączonego aparatu do komputera ani Live View z tą różnicą że powiększamy maksymalnie zdjęcie na ekraniku z tyłu.Oprogramowanie do analizy ustawionej ostrości

Autor programu : Niels Noordhoek,  Link do programu : Bahtinov Grabber V17Program służy do jeszcze dokładniejszego ustawienia ostrości fotografowanego obiektu. Patrząc na zdjęcie okiem nie uzyskamy takiej dokładności jak przy pomocy tego programu. Z drugiej strony jest to program dla osób które wymagają co najmniej perfekcjonizmu przy ostrzeniu, aczkolwiek podczas całonocnej sesji ostrość zmienia się pod wpływem temperatury i dobrym rozwiązaniem są programy i napędy do automatycznego ustawiania ostrości ( napędy nie są tanie np tu RoboFocus System )Otwieramy nasze zdjęcie ze spaikami jak na obrazku obok, następnie uruchamiamy program. Teraz najeżdżamy czubkiem wskaźnika od myszki na środek naszego X-ksa naciskamy lewy przycisk myszy i trzymając powiększamy obszar zaznaczenia. Nie musi on być jakiś duży po zaznaczeniu w programie wyświetla nam się obraz zaznaczenia wraz z ewentualnymi błędami z ustawiania ostrości

5 komentarzy:

 1. Już się nie mogę doczekać - jak zwykle w Twoim opracowaniu będzie Hitem !!
  Jacek

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję że wyjdzie z początkiem roku. Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 3. No takiego wykładu podpartego przykładami to tylko na Sorbonie szukać !!! GRATULUJĘ ZDOLNOŚCI DYDAKTYCZNYCH :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Staram się, dzięki jeszcze opis będzie uzupełniony o parę zdań co do programu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzi ciekawa rzecz, gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń