2014-05-05

PixInsight. - Annotation: czyli opisywanie zdjęć

W tym tutorialu opiszę jak w prosty sposób opisać nasze gotowe zdjęcie w programie PixInsight Core.
Metoda ta jest o tyle dobra bo wszystko w zasadzie robi się z automatu. Nie musimy wszystkiego ręcznie wpisywać. Trochę od końca, ale opis na pewno się przyda.

1 Wczytujemy zdjęcie File - open 
Mając gotowy plik zapisany w formacie fits z np Maxima Dl to po otworzeniu FITS Header(File - FITS Header) mamy na dole współrzędne środka zdjęcia. Te dane ułatwią nam opisanie fotografii.

2 Wybieramy Script - Image Analysis - ImageSlover. Pokazuje nam się okienko jak poniżej, jeżeli zdjęcie miało współrzędne środka zapisane jak w punkcie 2 to mamy je automatycznie wpisane. 
Dodatkowo musimy mieć wpisane ręczne dane o sprzęcie Image Scale: Focal distance-ogniskowa lub rozdzielczość. A także wielkość piksela matrycy Pixel size. Następnie klikamy OK a program analizuje nam fotografię. 

2a Jeżeli nie mamy współrzędnych zapisanych w pliku wtedy musimy znaleźć koordynaty danego obiektu na fotografii. Klikamy Search otwiera nam się Online Coordinates Search  panel w okienku Object identifier wpisujemy nazwę galaktyki, gromady i klikamy lupkę, w tym czasie program wyszukuje po nazwie z katalogu współrzędne. Po znalezieniu wyświetlą nam się nazwy obiektu - Names i współrzędne - Selected object przechodzimy dalej klikając OK. Współrzędne automatycznie się wpisują w tabelkę z danymi. 

3 Po analizie zdjęcia w poprzednich punktach przechodzimy do Script - Render - AnnotateImage. W tym panelu wybieramy sobie katalogi z których chcemy korzystać - Layers i pod okienkiem znak plus + Wyświetli nam się lista dostępnych katalogów. Obok okienka Layers możemy mieniać kolor czcionki, wielkość i inne dane w katalogach.

4 Po ustawieniu odpowiednich danych możemy je sprawdzić bez nanoszenia na gotowe zdjęcie w oknie podglądu Preview. Jak opis spełnia oczekiwania klikamy podgląd Close i przechodzimy dalej klikając OK

5 Program generuje nam plik z opisem.

6 Gotowy opis do zapisu


I gotowy zapisany opis

Mam nadzieję że zrozumiale wyjaśniłem kwestię automatycznego opisywania zdjęć w PixInsight.

Czystego nieba.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz