2012-12-17

MaxIm DL 5 cz.1 podłączanie aparatu Eos350D

Bardzo dobrym i cenionym w świecie astrofotografów jest program o nazwie MaximDL, program jest komercyjny a zatem płatny wersje demo możemy sobie pobrać z tej strony http://www.cyanogen.com/.
Mając aparat Canon Eos 350D możemy go łatwo uruchomić pod tym programem z jedną UWAGĄ : najnowsze wersje tego programu źle współpracują z wyżej wymienionym modelem aparatu, najniższa wersja dobrze współgrająca z aparatem to 5.18. Osoby mające nowsze modele mogą nie mieć problemów z uruchomieniem aparatu pod najnowszą wersją programu 5.23.

Zanim uruchomimy program podłączamy aparat do portu usb i kabelek/lub DSUSB do obsługi długich czasów tez do wejścia w aparacie i portu usb komputera. Rodzaje kabelka opisane dwie ilustracje dalej.

Uruchamiamy program przechodzimy na górną belkę programu i klikamy w ikonkę wtyczki powyżej napisu.
Otwiera nam się okienko Camera Control teraz przechodzimy do Setup Camera i po kolei Camera Model, rozwija nam się lista dostępnych kamer, aparatów i wybieramy Canon Eos II i lista nam się zamknie.
Teraz przechodzimy do Shutter Release i z rozwijanej listy wybieramy albo port COM albo urządzenie DSUSB są to dwa różne sposoby sterowania migawką aparatu.
1 Rozwiązanie na zasadzie portu COM http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2010/06/dugie-czasy-w-canonie.html
2 Rozwiązanie na zasadzie urządzenia DSUSB http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/10/usb-shutter-control-adapter-canon-eos.html
Idziemy dalej do Bulb Exposure tu ustawiamy 30 and over i możemy wtedy sterować z poziomu programu czasami powyżej 30 sekund, co nie oznacza że nie zrobimy ekspozycji 1 sekundowej.
Tu w zakładce Mirror Settle Time ustawiamy czas po którym aparat ma zacząć robić ekspozycje po wstępnym podniesieniu lusterka.
Po ustawieniu wszystkiego klikamy OK
A teraz klikamy Connect i załącza nam się komunikacja programu z aparatem pod warunkiem że aparat mamy włączony i ustawiony na M [Manual] i włączone wstępne podnoszenie lusterka.
Przechodzimy do zakładki Expose i najpierw wybieramy sobie folder gdzie program ma zapisywać pliki więc przechodzimy do Options naciskamy czarny trójkąt wyświetli nam się menu i przechodzimy w dół do Set Image Save Patch i w wyświetlonym oknie Select Folder wskazujemy programowi gdzie ma zapisywać pliki.
I od teraz możemy sobie robić próbne zdjęcia zmieniać ISO, czasy ekspozycji itp. W następnej części opisane będzie co i jak ustawić oraz jak załączyć Autosave aby program sam robił nam zadaną ilość zdjęć.

MaxIm DL 5 cz.2 automatyczna sesja


Czystego nieba.

10 komentarzy:

 1. Nie miałem pojęcia że są programy które zarządzają czasem migawki z poziomu komputera.Ciekawe czy jest podobny program który by odsłużył sony alfa 700 ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Większość programów do DS jak Astro Photography Tool, Maxim DL, Nebulosity, DSLR Shutter i wiele innych ma obsługę Canonów a Maxim nawet Nikonów i innych. Przemysławie coś słabo studiujesz internet lub blog. Co do Sony nie widziałem opcji w żadnym programie przeze mnie testowanym a sporo ich testowałem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do niedawna nie wiedziałem że można otworzyć migawkę w sony bez obiektywu ponieważ był komunikat że bez obiektywu otwarcie migawki nie dostępne.Co do DS nie wiem nic dlatego te programy mnie nie interesowały . Ale cóż od razu Krakowa nie zbudowano. Mając na forum takich kolegów jak chociażby Ty Zdzisiu jestem spokojny że wszystkie znaki zapytania znikną :-) Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 4. Spoko jak co to pytaj jak będę wiedział to na pewno odpowiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam pytanie
  Czy da się sterować 350D z maxima zainstalowanym na Win7?
  Podobno sa problemy spowodowane brakiem sterowników do tego aparatu pod Win7

  OdpowiedzUsuń
 6. Maxim w wersji 5.18 działa bardzo dobrze jest pełna kompatybilność z aparatem Canon 350D. Działa na wszystkich Windowsach 32bit, 350-tka nie posiada sterowników od Canona do 64 bit. W wersji 5.24 może działać źle bo Canon wydał nową bibliotekę dll i w zasadzie zaprzestali wspierać Canona 350D. Musisz popróbować

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz podpowiedzieć które sterowniki działają z Canonem 350D na Win7?

   Usuń
  2. Chyba masz płytę do Canona 350D ze sterownikami?

   Usuń
  3. Chyba jeszcze mam , ale to plyta z chyba 2006 roku. Takie stare sterowniki wystarczą?

   Usuń
 7. Zapraszam tu będzie prościej nam pisać http://www.forumastronomiczne.pl

  OdpowiedzUsuń