2013-10-30

ATM - Sterownik grzałek

Każdy astro-miłośnik czy to prowadzący obserwacje wizualne czy to robiący zdjęcia wie jak bardzo może być uciążliwa wilgoć podczas nocy i osiadanie jej na optyce. Aby temu zapobiec stosujemy grzałki na okulary, szukacze, obiektywy fotograficzne a także na lustra wtórne i główne. Oprócz samych grzałek musimy mieć kontroler którym będziemy sterować mocą pojedynczej grzałki. Pod tym linkiem mamy wszystkie potrzebne materiały dotyczące grzałek Grzałka do teleskopu na wilgotne i mroźne noce.


Poniżej na ilustracji mamy obudowę z wywierconymi otworami na gniazda zasilające DC 2.1/5.5 przykręcane do obudowy leżące po prawej stronie. Na górze mamy regulator mocy pwm w ilości 2 szt co będzie nam obsługiwało 2 grzałki na osobnych kanałach. Wielkość obudowy dobieramy w zależności od wielkości regulatora mocy i ilości kanałów. 

 Gniazda zasilające DC 2.1/5.5 przykręcane do obudowy w ilości 3 szt posłużą do podłączenia zasilania po lewej i podłączenia dwóch grzałek po prawej z wtykami zasilającymi DC 2,5/5,5 9mm kątowymi po lewej.

Widok od środka.

Dwa regulatory mocy PWM do obsługi dwóch grzałek

Regulatory wykorzystują potencjometry montażowe, jednoobrotowe, leżące, więc aby gałka - wałek regulacyjny z kołnierzem do potencjometrów montażowych wyszedł poza obudowę musiałem podkleić parę sztuk kawałków plastiku aby podwyższyć moduł.

Moduły po przyklejeniu.

Całość zmontowana i skręcona. Można podłączyć dwie grzałki i sterować każdą osobno. Sterownik zasilany jest zwykłym zasilaczem 12V. 

Update:
Linki uzupełniające.

Wzorowałem się na tym co inny wykorzystują do sterowania mocą grzałki i często jest wykorzystywany gotowy moduł regulacji mocy PWM, który służy jako ściemniacz do taśma LED lud jako prosty regulator obrotów do wiertarki. Myślę że powyższe linki nieco temat przybliżą.

6 komentarzy:

 1. Zdzisław, możesz coś więcej na temat regulatorów ?? One tu najważniejsze...

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie bardziej chodziło o TE konkretne moduły. Są małe, (nie mogłem znaleźć w necie i mam NE504 i chcę zmieścić trzy w pudełku.
  U mnie tranzystory maja radiator więc układ jest wyższy trochę.
  Najwyżej pudełko będzie trochę większe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na technicznych aspektach elektroniki to się w zasadzie nie znam, po przestudiowaniu linków kupiłem już dawno te moduły bo są małe i jak bym chciał jeszcze to ich nie znalazłem. Są jedynie pod tym linkiem
   http://www.eko-led.com.pl/sterowniki
   choć 20 dychy za moduł to trochę drogo ? Teraz nie pamiętam ile kosztowały ale kupowałem na allegro.

   Usuń
 3. Kupiłem w podobnej cenie (trochę taniej) ale większe i pudełko też będzie musiało być większe :) trudno ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest też coś takiego http://allegro.pl/regulator-obrotow-silnika-dc-mocy-pwm-12-36-v-10a-i3721742405.html
  majronx

  OdpowiedzUsuń