2012-01-11

Astrofotograficzne podsumowanie roku 2011

Minął kolejny rok w mojej astrofotografii w sumie wykonałem 20 zdjęć gdzie pogoda niezbyt była idealna.
W ciągu roku miałem okazję zapoznać się z trzema teleskopami : SW150/750, SW100ED i obecny SW BKP200/1000, uruchomić w końcu guiding, zwiększyć czasy do 600s na klatkę, szybciej i precyzyjniej alingować montaż na GP (Gwiazda Polarna).
W ciągu roku korzystałem naprzemiennie z trzech teleskopów :

SW150/750 - lekki, poręczny, bardzo dobry na zaczęcie przygody z astrofoto jak i również dobry do bardziej ambitnych fotek. Minus to jak w teleskopach SW to cienki tubus podatny na ugięcia, ale jak się to opanuje i ustawi kolimację to da z siebie wszystko.

SWED100 - luneta apochromatyczna z korekcją trzech barw, według mnie bije na głowę SW150/750 mimo mniejszej średnicy, pod Canona akurat tubus sztywny brak ugięć, aczkolwiek w niektórych egzemplażach trzeba poprawić kolimację. Ostrość ustawia się o wiele lepiej niż w Newtonach, minus jest ciemny F9 można zastosować fieldflattener/reduktor 0,85x 100ED, który skróci nam ogniskową, wyprostuje pole jak i zwiększy jasność na F7.

SW200/1000 -    5 komentarzy:

 1. Podsumowanie robi wrażenie :-) Fajnie widzieć kolejne postępy w astrofoto, będącym już i tak na naprawdę pięknym poziomie. Brawo!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki staram się podwyższać swoje umiejętności i dzielić się nimi na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne zdjęcia, przyłączam się do braw!

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzeba przyznać strona jest więcej niż genialna! A i zdjęcia są przepiękne. Ostatnio niezwykle często tu zaglądam. Masa porad dotyczących astrofoto! Początkującym (na razie tylko obrabiam :) ), takim jak ja na pewno się przyda.

  Pozdrowionka!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki może w przyszłości założę www to będzie też więcej możliwości, blog ma słuzyć nie tylko młodym adeptom ale i tym z doświadczeniem.

  OdpowiedzUsuń