2012-12-31

Astrofotograficzne podsumowanie roku 2012


Lepsza jakość 40MB - AstronomiaAmatorska 2012
Minął kolejny rok w mojej edukacji astrofotograficznej, głównymi astro celami były obiekty Układu Słonecznego.
Do astro atrakcji minionego roku należał tranzyt Wenus na tle Słońca http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2012/06/transit-of-venus-6-june-2012.html i zakrycie Jowisza przez Księżyc http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2012/07/zakrycie-jowisza-przez-ksiezyc-2012-07.htmlPod koniec poprzedniego roku zmieniłem teleskop SW150/750 na SWBKP200/1000. Nowy nabytek sprawował się bardzo dobrze. Mam nadzieję, że w 2013 ustrzelę przy jego pomocy oprócz planet, Słońca i Księżyca jakieś mgławice.
Miałem możliwość testowania i robienia fotek za pomocą dwóch kamer, pierwsza to webkam LifeCam Cinema - jeden z lepszych webkamów do avikowania ciał Układu Słonecznego sprawowała się bardzo dobrze, obecnie została sprzedana, a zastąpiła ją kamerka przemysłowa Point Grey Firefly mono, która oferuje wyższe fps, co przekłada się na zebranie większej ilości materiału na jednostkę czasu, jednak nie umniejsza to możliwości poprzedniczki. Aktualnie czekam na wydanie nowego firmware, które znacznie zwiększy jej czułość w porównaniu do LifeCama.
Co do pogody to prawie 70% roku było pochmurnie co nie służyło naszemu, hobby miejmy nadzieję ze 2013 będzie lepszy pod względem pogody no i czasu na zdjęcia.
Pozdrawiam i życzę czystego nieba w 2013 roku.

3 komentarze:

 1. Chcę pogratulować kolejnego owocnego roku naprawdę sporo zrobiłeś a najwięcej to czego nie widać. Czyli dzielenie się wiedzą naprowadzanie mniej doświadczonych astro amatorów oraz bezcenne opisy które są wyłożone jak na tacy w opisach na tym Blogu. Dziękuję i pozdrawiam Przemo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję :-)
  To "naj naj" dla mnie z astronomii 2012 roku bez wątpienia jest na tym podsumowaniu. Jako, że i mi 6 czerwca niebo okazało łaskę pokazując swoją pogodną stronę, nigdy nikomu nie powiem, że 2012 rok był pechowy pod względem pogody. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki wszystkim, Hawkeye to tylko było odnośnie pogody ;)

  OdpowiedzUsuń