2012-12-27

Hyginus, Triesnecker, Regiomontanus, Alphonsus

Hyginus to mały księżycowy krater znajduje się na wschodnim krańcu krateru Sinus Medii. Jego obręcz jest podzielona przez krater Rima Rille. Hyginus jest głębszy niż Rille, i leży na zakręcie, gdzie przecinają się. Razem Hyginus i Rima Hyginus tworzą charakterystyczny kształt dominującą nad otaczającą ich płaską powierzchnią. Można tam dostrzec mniejsze kratery wzdłuż Rille, prawdopodobnie spowodowane upadkiem meteoru. Hyginus jest jednym z kilku kraterów w księżyca, że nie został utworzony w wyniku uderzenia tylko jest pochodzenia wulkanicznego. Był miejscem lądowania dla planowanej, niestety odwołanej 19 misji Apollo. Położenie 7.8°N 6.3°E Średnica 11 km Głębokość 0,8 km
http://en.wikipedia.org/wiki/Hyginus_(crater)


Triesnecker jest typowym księżycowym kraterem uderzeniowym, który jest zlokalizowany w Sinus Medii, w pobliżu centralnej części Księżyca. Znajduje się na północny-północny-zachód od krateru Rhaeticus. Obręcz krateru jest nieco zniekształcona, posiada znaczne wybrzuszenie w ścianie zachodniej, oraz mniejsze w południowo-wschodniej i północnej stronie. Ściany wewnętrzne są tarasowe , z centralnym szczytem w punkcie środkowym. Triesnecker posiada system promieni, który jest najbardziej widoczny, gdy słońce jest pod dużym kątem. Na długości ponad 300 kilometrów. Położenie 4.2°N 3.6°E Średnica 26 km Głębokość 2,8 km
http://en.wikipedia.org/wiki/Triesnecker_(crater)

Gyldén jest pozostałością księżycowego krateru znajdującego się na północnym wschodzie. Leży wzdłuż południka zerowego w selenograficznym układzie współrzędnych, a mniej niż 150 km na południe od księżycowego równika. Najbliższe kratery to Herschel na zachodzie, Réaumur na północy i Hipparch na wschodzie.
Obręcz krateru w kształcie serca jest w bardzo złym stanie, została zniszczona przez uderzenia, resztki jej stanowią nierówne pierścienie szczytów i dolin wokół powierzchni jego wnętrza. Krater Réaumur łaczy się z jego północną krawędzią. A szeroki rozszczep przecina jego zachodni brzeg. Wnętrze jest stosunkowo łagodne , chociaż niewielki krater Gyldén K usytuowany jest w południowo-wschodniej części.
Położenie 5.3°S 0.3°E Średnica 47 km Głębokość 1,8 km
http://en.wikipedia.org/wiki/Gylden_(crater)

Regiomontanus to starożytny księżycowy krater uderzeniowy, położony w południowej części regionu Highlands do południowo-wschodniej części Mare Nubium. Jest połączony bardzo chaotycznie z północną obręczą krateru Purbach, a na południowy-zachód z kraterem Walther.
Położenie 28.4°S 1.0°W Średnica 126 × 110 km Głębokość 1,7 km
http://en.wikipedia.org/wiki/Regiomontanus_(crater)

Montes Apenninus – poszarpany łańcuch górski w północnej części widocznej strony Księżyca. Jego współrzędne selenograficzne wynoszą 18,9 N 3,7 W, a nazwa, nadana przez Jana Heweliusza pochodzi od gór Apeninów we Włoszech.
To pasmo tworzy południowo-wschodni brzeg morza księżycowego Mare Imbrium oraz północno-zachodnią granicę wyżynnego regionu Terra Nivium. Zaczyna się zaraz na zachód od wybitnego krateru Eratostenes, który leży po jego południowej stronie. Na zachód od Apeninów znajduje się szeroka szczelina łącząca Mare Imbrium na północy z Mare Insularum na południu. Jeszcze dalej na zachód leżą Montes Carpatus.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Montes_Apenninus

Alphonsus – stary krater uderzeniowy znajdujący się na wyżynie księżycowej na wschodnim krańcu Mare Nubium oraz na zachód od Imbrian Highlands, od północy nieco pokrywający się z kraterem Ptolemeusz. Wzdłuż tej granicy jego powierzchnia jest zdeformowana i nieregularna. Ściany zewnętrzne ma nieco zniekształcone o nieco sześciokątnym kształcie. Na północnym zachodzie znajduje się mniejszy krater Alpetragius. Krater ten powstał w wyniku uderzenia lecz ciemne plany i pęknięcia odkryte na jego dnie są skutkiem aktywności wulkanicznej.
W kraterze Alphonsus 24 marca 1965 roku został planowo rozbity próbnik Ranger 9. Podczas zbliżania się do powierzchni dna krateru próbnik wysyłał sygnały telewizyjne. Ze względu na odkryte przez sondę śladów erupcji krater ten był rozważany jako alternatywne miejsce lądowania dla misji Apollo 16 oraz Apollo 17.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Alphonsus_(krater_księżycowy)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz