2013-02-23

Fitswork - wyostrzanie Księżyca

W kolejnym opisie przedstawię wyostrzanie zdjęcia naszego satelity. Prosta procedura niczym się nie różni od zastosowanej poprzednio do planety Jowisz. Fitswork - wyostrzanie planety.1 Otwieramy stack Księżyca File / open i szukamy na dysku interesującego nas pliku.
2 Mając wyświetlone zdjęcie przechodzimy do Processing / Sharpen Filter / Interative Gaussian Sharpening 
 3 Otworzy nam się nowy obraz planety i okienko konfiguracyjne filtra. Lewym przyciskiem myszy zaznaczamy kwadrat/prostokąt wokół obiektu co skróci nam czas przetwarzania zdjęcia.
W oknie konfiguracji filtra opcje dobieramy doświadczalnie za każdym razem wciskamy przycisk Calculate aby zobaczyć efekty. Jeżeli dana konfiguracja nam odpowiada przechodziny dalej.


4 Kiedy jesteśmy zadowoleni z wyniku i podglądu z punktu 3 usuwamy kwadrat/prostokąt klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając Remove Selection następnie klikamy ponownie Calculate, ale tym razem akcja jest stosowana do całego zdjęcia po wykonaniu operacji naciskamy OK 
5 Po wykonaniu czynności z punktu 4 otwiera nam się okno z wprowadzonymi zmianami jak na poniższej ilustracji.
10 Mając gotowy i obrobiony obraz planety przechodzimy do zapisu i wybieramy File / Save As w oknie poniżej wpisujemy nazwę naszego zdjęcia oraz mamy możlowość wybory typu pliku zapisu.
Zdjęcie przed wyostrzaniem w programie Fitswork
Po wyostrzeniu plik obrabiamy w zasadzie do momentu aż nam się będzie podobał i nie będzie przeprocesowany.

Zachęcam do własnych prób i eksperymentowania w programie.

3 komentarze:

  1. Wielki szacun Zdzisławie - za poszukiwania oraz przystępne i efektywne przedstawienia programu i tutorialu.
    Pozdrawiam stały czytacz :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki, staram się pisać jak najprościej potrafię, ale są to tylko wskazówki i zachęcam do eksperymentowania potencjalnych użytkowników.

    OdpowiedzUsuń