2013-02-21

Fitswork - wyostrzanie planety

Po zapoznaniu się z programem Fitswork pragnę przedstawić cykl prostych wskazówek do obróbki planet, Księżyca, Słońca i obiektów głębokiego nieba czyli DS (DeepSky).
Zacznę więc od prostej funkcji wyostrzania zestackowanego Jowisza w programie AutoStakkert.


1 Otwieramy stack planety File / open i szukamy na dysku interesującego nas pliku.

2 Mając wyświetlone zdjęcie przechodzimy do Processing / Sharpen Filter / Interative Gaussian Sharpening 
 3 Otworzy nam się nowy obraz planety i okienko konfiguracyjne filtra. Lewym przyciskiem myszy zaznaczamy kwadrat/prostokąt wokół obiektu co skróci nam czas przetwarzania zdjęcia.
W oknie konfiguracji filtra opcje dobieramy doświadczalnie za każdym razem wciskamy przycisk Calculate aby zobaczyć efekty. Jeżeli dana konfiguracja nam odpowiada przechodziny dalej.
4 Kiedy jesteśmy zadowoleni z wyniku i podglądu z punktu 3 usuwamy kwadrat/prostokąt klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając Remove Selection następnie klikamy ponownie Calculate, ale tym razem akcja jest stosowana do całego zdjęcia po wykonaniu operacji naciskamy OK 
5 Po wykonaniu czynności z punktu 4 otwiera nam się okno z wprowadzonymi zmianami jak na poniższej ilustracji.
6 W oknie Histogram po prawej na dole możemy wprowadzić zmiany w jasności tła i obiektu.
7 Przesuwamy lewy kwadracik w oknie Histogram w prawo tak aby tylko dotykał początek Histogramu, możemy też się pobawić suwakiem pod spodem przesuwając go albo w prawo albo w lewo tu zalecam samemu się przekonać co widać na zdjęciu w danym położeniu kwadracika i suwaka na Histogramie.
Jeżeli nam się podobają nasze działania to klikamy prawym przyciskiem myszy w tło Histogramu i wybieramy Assign the Scaling to the Image Values! w tym momencie zostaną wprowadzone zmiany do zdjęcia i mamy kolejne okienko.
8 W tym momencie możemy sobie wyciąć samą planetę albo np widoczne krawędzie po zewtacowaniu. Klikamy lewym przyciskiem myszy i zaznaczamy nasz interesujący obszar. Teraz przechodzimy na górny główny panel i naciskamy na ikonkę nożyczek Cut Off.
9 Po wciśnięciu przycisku Cut Off wyświetli nam się nasz interesujący obszar bez jakichkolwiek niepożądanych defektów na brzegach.
10 Mając gotowy i obrobiony obraz planety przechodzimy do zapisu i wybieramy File / Save As w oknie poniżej wpisujemy nazwę naszego zdjęcia oraz mamy możlowość wybory typu pliku zapisu.
Zdjęcie przed wyostrzaniem w programie Fitswork
Po wyostrzeniu plik obrabiamy w zasadzie do momentu aż nam się będzie podobał i nie będzie przeprocesowany.
Jest to najprostsza metoda wyostrzania obiektu typu planeta i stosuje się ją nie raz kilkukrotnie do jednego zdjęcia, aby uzyskać zadowalający efekt. W następnym tutorialu opisze tą samą metodę, ale zastosowaną do Księżyca.

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy programik .
    Bardzo fajnie pan opisuje te programy .:D

    OdpowiedzUsuń
  2. Staram się tak opisywać aby jak to się mówi zwykły Kowalski wiedział o co chodzi. Dzięki.

    OdpowiedzUsuń