2013-07-12

Nebulosity - Obróbka materiału

W tej części poradnika opiszę jak wstępnie opracować naszą zestackowaną fotkę przed publikacją w internecie. Program może nam też posłużyć do wstępnej obróbki obiektu, a już końcową możemy przeprowadzić w takich programach jak Photoshop, Fitswork4, PixInsight. Zdjęcia wykorzystane w tutorialach pochodzą aparatu Canon EOS 350D. 
Po zapoznaniu się z poprzednimi tutorialami : 1 Nebulosity - Dark/Bias2 Nebulosity - Flat3 Nebulosity - Stack klatek, przyszedł czas na opracowanie i wyciągnięcie obiektu ze zdjęcia.

01 Uruchamiamy program.
02 Przechodzimy do File/Open file i wybieramy nasze złożone zdjęcie.
03 Podgląd na nasze otwarte zdjęcie.
04 Najpierw dokonujemy balansu kolorów ( według opisu w sieci) przechodzimy do Image/Auto Color Balance. Może tego tak mocno nie widać na poniższym zrzucie ale w dalszej części efekt balansu będzie dobrze widoczny.
05 Przechodzimy do wyciągania naszego obiektu z tła. Wybieramy Image/Levels-Power Stretch i przesuwamy suwak Power w lewą stronę w kierunku górki histogramu ale bez przesady i klikamy Done. Jak zauważymy zdjęcia nam pojaśniało i oto chodzi.
06 Ponownie przechodzimy do tej samej funkcji - Image/Levels-Power Stretch ale tym razem przesuwamy górny suwak w prawą stronę do pierwszej górki.
07 Widoczne górki od lewej do prawej ( te małe ) to wynik nierówności tła na krawędziach zdjęcia co uwidacznia poniższy zrzut.
08 Aby się ich pozbyć robimy Cropa ( czyli wycinamy obraz pomijając te nierówności ) klikamy myszką na równe tło obok krawędzi i zaznaczamy prostokąt jak na zrzucie poniżej.

Widok rogu aby wiedzieć o co chodzi.
Widok całości.
08 Następnie przechodzimy do Image/Crop i gotowe.
09 Wracamy do panelu Levels-Power Stretch w zakładce Image widzimy że nasze górki zniknęły. Więc górny suwak przesuwamy ponownie w prawo ale bez przesady aby nam tło nie zrobiło się czarne. Przedtem powiększmy sobie zdjęcie z powrotem do 100% w panelu po prawej ( Zoom ) dzięki temu będziemy lepiej widzieć tło które jak za mocno wyciągniemy to nam się popsuje. Klikamy Done i efekt poniżej.
10 Jak dla mnie starczy już wyciągania obiektu z tła, wszystko zależy od jakości  i ilości zebranego materiału. 
 11 Wracam z powrotem do powiększenia 100% i przechodzimy do nasycenia naszego zdjęcia kolorem. A więc Image/Adjust Hue-Saturation i przesuwamy środkowy suwak w prawo z wyczuciem i aby nie przesadzić jak jesteśmy zadowoleni klikamy Done. Ja trochę przesadziłem aby było wszystko widoczne.
12 W zasadzie można już zostawić nasza obróbkę fotografii, ale gdybyśmy chcieli się pobawić jeszcze w Photoshopie lub innym programie do grafiki to przechodzimy do File/Save 16bit-color TIFF (rozszerzenie dla w/w programów graficznych).

13 Gotowy produkt można opublikować w Internecie po uprzednim zmniejszeniu rozdzielczości, ja korzystam z funkcji bin Image. Czyli przechodzimy do Image/bin Image-2x2bin; Adaptive. Gotowy plik zapisuję w formacie jpeg czyli File/Save JPG File as Displayed i kompresję wybieram 100%.

Gotowy obraz po obróbce.

W niedługim czasie przygotuję opis jak wyciąć i wykadrować obiekt ze zdjęcia jeżeli nam się jego pozycja nie podoba z wykorzystaniem programu Pleiades PixInsight LE 1.0

Film na podstawie którego zostały zrobione opisy programu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz