2016-01-07

Steven S. Gubser - Teoria strun bez tajemnic

Teoria strun bez tajemnic

Przystępne wprowadzenie do fascynującej teorii współczesnej fizyki.
Teoria strun została ochrzczona mianem „teorii wszystkiego”. Jej celem jest stworzenie opisu fundamentalnych sił natury i unifikacja grawitacji i mechaniki kwantowej. Teoria pozostaje jednak nieudowodniona, a wokół niej wciąż narastają kontrowersje. Po przeczytaniu tej książki każdy będzie mógł wyciągnąć własne wnioski na jej temat.

Steve Gubser wprowadza najpierw czytelnika w tajniki najbardziej znanego równania Einsteina E=mc2, mechaniki kwantowej i czarnych dziur. Następnie przeprowadza intensywny kurs teorii strun i kluczowych idei z nią związanych. Prostym językiem bez matematycznego balastu Gubser wyjaśnia takie pojęcia jak struny, brany, dualności strun, dodatkowe wymiary, zakrzywiona czasoprzestrzeń, fluktuacje kwantowe, symetria i supersymetria. Opisuje wysiłki zmierzające do powiązania teorii strun z fizyką eksperymentalną i używa analogii zrozumiałych dla laika.

Steven S.Gubser (ur. 1972) - po uzyskaniu doktoratu na Uniwersytecie Princeton odbywał studia podoktoranckie na Uniwersytecie Harvarda i w Kalifornijskim Instytucie Technologii (CALTECH). W 2002 roku powrócił na Uniwersytet Princeton, gdzie piastuje obecnie stanowisko profesora i zajmuje się teorią strun.

Spis treści

Wstęp

Rozdział 1. Energia
Rozdział 2. Mechanika kwantowa
Rozdział 3. Grawitacja i czarne dziury
Rozdział 4. Teoria strun
Rozdział 5. Brany
Rozdział 6. Dualność strun
Rozdział 7. Supersymetria i LHC
Rozdział 8. Ciężkie jony i piąty wymiar

Przyjemnej lektury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz