2012-11-25

USB2EQ6 Interface Cable (Shoestring Astronomy)

Jakiś czas temu pojawiły się kabelki do podłączania montaży HEQ5 i NEQ6 do laptopa pod zainstalowane planetarium np Cartes du Ciel. Kabelek to zasadzie 2 w 1 łącznik montażu z komputerem a zarazem konwerter USB>COM co uprasza nam nasza kabelkologię przy montażu, a zarazem pamięta nr portu com w które by gniazdo USB go nie podłączyć. Kabelek jest w dwuch wersjach do HEQ5 i NEQ6 dostępny pod tym linkiem  http://www.store.shoestringastronomy.com/products_eq.htm
Niżej jak zjedziemy to mamy ilustrację jak wyglądają do poszczególnych modeli, cenę i link do sterowników jak by trza było zainstalować je ręcznie.
Na poniższym zdjęciu widać kabel do NEQ6 bo taki montaż posiadam.Instalacja jest prosta podłączamy kabelek do komputera i jak posiadamy internet to komputer sam nam pobierze i zainstaluje sterowniki jak na poniższych przykładach na Windows 7 32 bit Ultimate.

Gdyby zaszła potrzeba ręcznego zainstalowania sterowników pobieramy je z tej strony http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm w zależności jaki mamy system.
Zmianę nr. portu COM czy instalacja sterowników ręcznie to powinno należeć do podstawowej wiedzy z obsługi komputera, nie jest to trudne ani skomplikowane.
Przy tak zainstalowanym kabelku możemy przejść do konfiguracji planetarium np Cartes du Ciel z linku http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2012/06/uruchomienie-heq5neq6-synscan-pod.html
a zaczynamy od "Konfiguracja Cartes du Ciel" i to tyle myślę że zrozumiałe.

Czystego nieba.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz