2012-11-25

Alpine Valley

Alpine Valley to spektakularna księżycowa dolina dzieląca pasmo Alp. Ciągnie się na długości 166 km od basenu Mare Imbrium w kierunku wschód-północny wschód aż do krawędzi Mare Frigoris. Dolina jest wąska na obu końcach i rozszerza się do maksymalnej szerokości ok. 10 km wzdłuż środkowego odcinka. Współrzędne selenograficzne tej formy wynoszą 48.5 N 3.2 E.Dno doliny stanowi płaska, zalana lawą powierzchnia podzielona przez niewielką rozpadlinę. (Rysa ta jest granicznym punktem możliwym do obserwacji przez teleskopy na Ziemi). Brzegi doliny wznoszą się od dna do otaczającego ją wyżynnego terenu o blokowatej, nierównej powierzchni. Południowa część doliny jest bardziej prosta niż północna część, która jest nieznacznie wygięta i nierówna. Bardziej postrzępione krawędzie doliny znajdują się na wąskim zachodnim-południowo-zachodnim końcu, który przecina łańcuch górski. Ta dolina najprawdopodobniej jest rowem tektonicznym, który został później zalany przez magmę.

Ta dolina została odkryta w 1727 roku przez Francesco Bianchiniego.
Znajduje się na liście Lunar 100 pod nr. 19 http://the-moon.wikispaces.com/Lunar+100Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Vallis_Alpes

S0056

3 komentarze:

 1. Podziwiam ludzi posiadających swoje pasje. W tych czasach, to niestety rzadkość.
  Blog świetny, wszystko ładnie opisane. Będę tu zaglądać. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki, jest to odskocznia od szarej rzeczywistości i sprawia mi radość że są osoby które tu zaglądają a przez to mogą się czegoś dowiedzieć o otaczającym nas świecie. Pozdrawiam i zapraszam do czytania o komentowania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kapitalne Fotki można sobie wyobrazić jak by zaraz miało by nastąpić lądowanie na księżycu.SUPER.

  OdpowiedzUsuń