2016-03-22

Manjit Kumar - Kwantowy świat

Manjit Kumar
Kwantowy świat. Einstein, Bohr i wielki spór o naturę rzeczywistości


„Kwantowy świat” to fascynująca i błyskotliwie napisana opowieść o fundamentalnej rewolucji w nauce, jaką przyniosła teoria kwantów. To elegancki, przejrzysty przewodnik po fizyce kwantowej, a jednocześnie wyczerpujące i błyskotliwe sprawozdanie z obejmujących dwie wojny światowe dziesięcioleci wypełnionych niezwykłymi odkryciami i zażartymi dyskusjami naukowymi. Manjit Kumar ukazuje również zderzenie przekonań i sposobu myślenia Alberta Einsteina i Nielsa Bohra.

Spis treści

Prolog

CZĘŚĆ I. Kwanty
Rozdział 1. Rewolucjonista mimo woli
Rozdział 2. Niewolnik urzędu patentowego
Rozdział 3. Złoty Duńczyk
Rozdział 4. Kwantowa teoria atomu
Rozdział 5. Kiedy Einstein spotkał Bohra
Rozdział 6. Książę dualizmu

CZĘŚĆ II. Chłopięca fizyka
Rozdział 7. „Spin doktorzy”
Rozdział 8. Kwantowy magik
Rozdział 9. „Spóźniony poryw erotyzmu”
Rozdział 10. Niepewność w Kopenhadze

CZĘŚĆ III. Starcie tytanów o pojmowanie rzeczywistości
Rozdział 11. Konferencja Solvaya 1927
Rozdział 12. Einstein zapomina o względności
Rozdział 13. Rzeczywistość kwantowa

CZĘŚĆ IV. Czy Bóg gra w kości?
Rozdział 14. Komu bije dzwon teorematu?
Rozdział 15. Kwantowy demon

Linia czasu
Słownik
Bibliografia
Podziękowania
Indeks

Manjit Kumar – jeden z założycieli grupy wydającej interdyscyplinarne pismo „Prometheus”. Uzyskał stopnie naukowe w dziedzinie fizyki i filozofii. Publikował m.in. „The Guardian”, „Times Literary Supplement” oraz „Irish Times”. Jest też konsultantem merytorycznym działu naukowego w „Wired”. Książka „Kwantowy świat” („Quantum”) była nominowana do Nagrody BBC Samulea Johnsona, a także Nagrody Royal

4 komentarze:

 1. Ktoś kiedyś napisał, że jeżeli po przeczytaniu książki o fizyce kwantowej wydaje ci się, że zrozumiałeś o co tam chodzi to znaczy, że nie zrozumiałeś.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak też gdzieś to czytałem. Już kilka pozycji o Teorii kwantowej czytałem, ale i tak ciężko to zrozumieć. Ba nawet czołowi fizycy mają tez problemy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi zachęcająco i pewnie będzie to moja kolejna pozycja na liście książek do przeczytania. Na razie czytam "Ostatnie trzy minuty - o ostatecznym losie wszechświata" Paula Davies, też polecam bo czyta się fantastycznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Opis brzmi zachęcająco. Szkoda, że mam już kilka innych książek w planach do przeczytania i tą pewnie dopiero będę miał okazję przeczytać nie wcześniej niż za kilka miesięcy.

  OdpowiedzUsuń