2013-01-17

MaxIm DL 5 cz.2 automatyczna sesja

Witam w drugiej części tutoraialu.


Uruchamiamy program, podłączamy aparat jak w części pierwszej MaxImDL 5 cz.1 podłączanie aparatu Eos350D. Sprawdzamy czy wszystko działa i ustawiamy RAW Monochrome, czas na np 4s, wciskamy start i obserwujemy czy wszystko działa.Jak mamy wszystko prawidłowo ustawione, robimy zdjęcie, które  wyświetla się nam w oknie programu, nie wpadajmy w panikę jak będzie ciemne i nic nie będzie widać. Gdy chcemy aby zdjęcie było lepiej widoczne, rozciągamy histogram w oknie Screen Stretch, suwaki ustawiamy na końcach histogramu.

 Klikamy obok napisu Autosave i zaznaczamy kropkę.
Następnie klikamy w napis, co spowoduje pokazania okienka dialogowego - Autosave Setup.

 W otwartym oknie naciskamy na kwadracik nr 1 i w polach Type - wybór klatki Light, Dark, Flat lub Bias. Dalej Expose, wpisujemy czas naświetlania np. klatki Light, ISO - na jakiej czułości wykonamy aktualnie zdjęcie, Readout Mode - format pliku zapisy np. RAW Monochrome i na końcu w polu Repeat - ile klatek chcemy zrobić.  Dalej przechodzimy do Options i Set Image Save Path.
W nowym oknie Select Folder wybieramy miejsce gdzie ma być zapisana nasza sesja.

Klikamy Apply, OK i poniżej w zakładce Camera Control i okienku Camera 1 Information widzimy dane na temat sesji, ile zostało zrobionych zdjęć i ile jeszcze pozostało do zrobienia. 

Poniżej mamy automatycznie wyświetlone zdjęcie z sesji (każde zdjęcie jest wyświetlane na podglądzie).

Nasze zdjęcia są zapisywane automatycznie we wskazanym poprzednio folderze.

Powyższą procedurę przeprowadzamy osobno do każdej klatki kalibracyjnej, ponieważ aparat nie ma możliwości zamknięcia automatycznie migawki podczas wykonywania plików Dark jak w kamerach CCD.
Zachęcam do ćwiczeń z aparatem ,,na sucho” dzięki temu łatwiej zrozumiemy dokładnie o co chodzi.
W dalszych częściach zajmiemy się podłączeniem i konfiguracją guidingu z wykorzystaniem kamery Orion StarShoot  Autoguider. Następnie debajeryzacją plików RAW Monochrome czyli konwersją czarno-białego pliku RAW na kolorowy – jest to proces niezbędny  przed jakąkolwiek obróbką lub stacowaniem.


Kamera do guidingu Orion StarShoot Autoguider 


Czystego Nieba.

4 komentarze:

 1. A czy ten program będzie współpracował z canon 300d

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem bo nie miałem z tym aparatem do czynienia, ale słyszałem że są problemy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobry tutorial, szkoda tylko tych problemów związanych z brakiem kompatybilności między aparatem a programem. Blog również bardzo fajny, szczególnie spis programów w dziale Programy.

  Zapraszam na swojego bloga o poszukiwaniu cywilizacji pozaziemskich
  http://astronomiaufo.blogspot.com/
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Problemy wynikają z tego że Canon już dawno wycofał się z uaktualniania np modelu 350D i nowe biblioteki dll nie działają z 350D. Po prostu firma wychodzi z założenia, że można sobie kupić nowszy model. Dobrym programem jest tez program Astro Photography Tool gdzie na stronie dostaniemy dwie wersje pod stare i nowe biblioteki dll link w dziale Programy
  Maxim w wersji 5.18 działa bardzo dobrze jest pełna kompatybilność z aparatem Canon 350D.

  OdpowiedzUsuń