2014-03-16

Aristoteles, Eudoxus, Calippus, Catena Abulfeda, Messier, Messier A

Ostatnio była ładna pogoda więc wróciłem do fotografii Księżyca w większym zbliżeniu. 
Catena Abulfeda - łańcuch kraterów na powierzchni Księżyca, o długości 210 km, ciągnący się pomiędzy południowym brzegiem krateru Abulfeda i północnym brzegiem krateru Almanon, a następnie przebiegający w poprzek przez klif Rupes Altai. Jego współrzędne selenograficzne to 16,9°S; 17,2°E.Arystoteleskrater uderzeniowy znajdujący się na Księżycu. Znajduje się on blisko południowej krawędzi Mare Frigoris i wschodniego brzegu pasma górskiego Montes Alpes. Na południe od Arystotelesa znajduje się nieco mniejszy krater Eudoksus. Łańcuch gór między tymi kraterami wygina się na zachód. Bezpośrednio do wschodniej krawędzi przylega mniejszy krater Mitchell. Na zachodzie jest niski, zalany lawą krater Egede.

Eudoxus – wyraźny księżycowy krater uderzeniowy położony na wschód od północnego krańca Kaukazu, a na południe od dużego krateru Arystoteles, w północnej części widocznej strony Księżyca. Na południe od niego leżą pozostałości krateru Aleksander, a na południowy zachód mały krater Lamèch.

Pierścień Eudoksosa posiada wiele tarasów po wewnętrznej stronie, natomiast zewnętrzna strona jest poorana bruzdami. Brakuje centralnie położonego szczytu, jednak w pobliżu środka krateru leży skupisko niskich wzgórz. Pozostała część wnętrza jest stosunkowo płaska.
Calippus - to mały księżycowy krater, który znajduje się na wschodnim brzegu Gór Kaukazu (Montes Caucasus) w północnej części Księżyca. Leży na południowy-zachód od krateru Aleksandra, na północny-zachód od Serenitatis Mare.
Zewnętrzna krawędź Calippus ma nieregularny wygląd, z wybrzuszeniami na północnym wschodzie, a zwłaszcza na zachodzie, gdzie istnieje wewnętrzna półka osuwu materiału. Na zewnątrz ma niewielki wał, który jest otoczony przez nierówny teren górzysty.Messier jest młodym kraterem księżycowym znajdującym się na Morzu Żyzności (Mare Fecunditatis).Lej ma kształt podłużny, który nie jest spowodowany przez skrót perspektywiczny. Dłuższa oś leja jest zorientowana w kierunku wschód-zachód.
Na zachód leży Messier A, podobnej wielkości krater o eliptycznym wyglądzie i podwójnym kształcie. Dłuższy bok tego krateru jest zorientowany północ-południe, pod kątem prostym do Messiera.


Poniżej mapki położenia obiektów dla łatwiejszej orientacji o położeniu.

Aristoteles

Eudoxus

Messier A

Messier

Calippus

Catena Abulfeda

2 komentarze:

  1. Fajne fotki, szczególnie Catena Abulfeda wygląda jakby ktoś celowo sypnął meteorytami :) Może jakiś się rozpadł na kawałki które uderzyły w takim rządku?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki, możliwe choć po polsku mało informacji o tym obiekcie.

    OdpowiedzUsuń