2015-03-01

ATM - Usztywnienie wyciągu

Około pół roku temu postanowiłem zmodyfikować mocowanie wyciągu do teleskopu Delta Optical-GSO 8" F/4 M-LRN OTA. Mając doświadczenie z innym modelem SW200/1000 stwierdziłem, że model GSO ma cieńszą blachę w porównaniu do użytej w teleskopie Sky-Watcher. Co czyni ją bardziej podatną na ugięcia w miejscach łączenia podstawy wyciągu z tubusem. W modyfikacji pomógł mi kolega jolo za co mu serdecznie dziękuje. Obejmy zostały dopasowane do średnicy tubusu i połączone z dwóch stron śrubkami. Do obejm z dwóch stron jest przykręcony wyciąg gdzie w podstawie zostały zrobione z obu stron po dwa otwory gwintowane na mocowanie obejm. Co widać na poniższym zdjęciu. Dzięki takiemu mocowaniu pozbywamy się całkowicie ugięć w miejscu mocowania wyciągu do tubusu.


Podobne rozwiązanie stosuje się w sprzęcie z wyższej pułki jako Upgrade kit aby zwiększyć sztywność wyciągu.
2 komentarze:

  1. Czy te obejmy są do tuby też przykręcone , czy tylko do wyciągu ? Mam podobną rurkę , gdzie wykonałeś te elementy? Chętnie też zlecę wykonanie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam, przepraszam że tak późno odpowiadam. Obejmy nie są przykręcone do tuby ich średnica wewnętrzna jest spasowana ze średnicą zewnętrzna tuby. I skręcone są razem jak na zdjęciach do nich przykręcony jest wyciąg, a wyciąg jest zamocowany oryginalnie do tuby.

    OdpowiedzUsuń