2012-09-30

Montes Riphaeus, Rimae Hippalus

Montes Riphaeus - to nieregularne pasmo górskie na Księżycu leżące wzdłuż zachodnio-północno-zachodniej krawędzi Mare Cognitum, na południowo-wschodnim brzegu Oceanus Procellarum. Rozciąga się głównie z północy-północnego wschodu na południe-południowy zachód. Składa się z wąskich grzbietów porozdzielanych dolinami zalanymi strumieniami napływającej lawy.

Jego współrzędne selenograficzne wynoszą 7,7 S 28,1 W, a średnica 189 km. Ma ono jednakże tylko 30-50 km szerokości. Najbliższym godnym uwagi obiektem jest Euklides, mały, lecz dobrze widoczny krater na zachodzie. Około 100 km na północ leży krater Lansberg.

Nazwa Montes Riphaeus pochodzi od prawdopodobnej starożytnej nazwy gór Ural w Rosji.
Źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Montes_RiphaeusRimae Hippalus – grupa rowów na powierzchni Księżyca o średnicy około 191 km. Znajduje się w pobliżu zachodniej granicy Mare Nubium oraz północnej Palus Epidemiarum na współrzędnych selenograficznych 25,5 S 29,2 W. Nazwa tego systemu kanałów została nadana w 1964 roku przez Międzynarodową Unię Astronomiczną i pochodzi od pobliskiego krateru Hippalus.
Źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Rimae_Hippalus


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz