2013-01-14

Lunar 75/100 Ptolemaeus B


Ptolemeusz – stary krater uderzeniowy na Księżycu, położonym blisko centrum widocznej z Ziemi strony. Na północnym zachodzie znajduje się krater Alphonsus a na południu krater Arzachel i Albategnius oraz na północy krater Herschel.
Cechy krateru Ptolemeusz uwydatniają się gdy słońce jest nachylone pod małym kątem podczas pierwszej i ostatniej fazy. Podczas pełni słońce świeci bezpośrednio na powierzchnię i kontury krateru stają się trudniejsze do rozpoznania.
Krater ma niski, nieregularny zewnętrzny brzeg, który jest mocno zniszczony oraz posiada mniejsze kratery. Brzeg ma kształt wielokąta, pomimo to pozostaje kolisty. Najwyższy ze szczytów wzdłuż brzegu, nazwany Ptolemeusz Gamma (γ), ma wysokość 2,9 km i znajduje się wzdłuż północno-zachodniego brzegu. Krater nie posiada żadnych centralnych szczytów, a wnętrze jest zalane lawą.
We wnętrzu krateru Ptolemaeus wyróżnia się kilka "kraterów duchów", powstałych, gdy strumień lawy zalał istniejące poprzednio kratery. Pozostawiają niewielkie wzniesienia gdzie kiedyś istniał ich brzeg i obecnie są trudne do wykrycia. Na nowej powierzchni powstały nowe mniejsze kratery, a w szczególności krater Ammonius w północno-wschodniej części.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ptolemeusz_(krater_księżycowy)
http://the-moon.wikispaces.com/Ptolemaeus

Na uwagę zasługuje krater duch o nazwie Ptolemaeus B i skatalogowany jako Lunar 75

5 komentarzy:

 1. Świetny blog tematyczny. Pokaże go synowi, żeby go natchnąć do eksploracji nieba. Mały teleskop już ma, ale Wasze działania to już profeska.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki i powodzenia każdy z miłośników astronomii zaczynał od małego sprzętu a później jak się złapie bakcyla to wybiera się odpowiednią specjalizację. Po prostu małymi kroczkami do celu jak w życiu ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio widok cieni na opisywanym przez Ciebie Ptolemeusie był tak niezwykły, że zapragnąłem go uwiecznić na zdjęciu. Obserwuję SW mak 180, czy mógłbyś mi jakoś pomóc tzn. pokierować, co kupić żeby móc zrobić amatorskie zdjęcie powierzchni Księżyca ? Oczywiście nie myślę o takich wypasionych fotkach jak Twoje. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki, najprościej kup to Point Grey Firefly  i to Barlowa Delta Optical-GSO 2,5x 1,25 reszta co i jak jest na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dziękuję za podpowiedź, biorę się za studiowanie Twojego bloga. :)

  OdpowiedzUsuń