2013-02-26

Słońce - stack pełnej tarczy


W poprzednim tutorialu  Słońce - PIPP croping z pełnej klatki zajmowaliśmy się wycinaniem samego Słońca z pełnej klatki zrobionej aparatem Canon EOS 350D w formacie RAW. W  fotografii cyfrowej rejestracja zdjęć w formacie RAW pozwala na zachowanie najwyższej jakości obrazu oferowanej przez aparat dając możliwość dokładnej obróbki pliku na komputerze. Ale aby nam program RegiStax bezproblemowo zestacował np. 132 pliki musimy z pliku wyciąć samo Słońce, aby pliki do dalszej obróbki miały mniejszą rozdzielczość, a zarazem tło wokół Słońca nie jest nam potrzebne. Po wycięciu obiektu nadal mamy pełnowartościowy plik jakości jak RAW do dalszej obróbki. Opis oparty o wersję 5.1.9.2 programu RegiStax,  do pobrania: http://www.astronomie.be/registax/download.html -program jest darmowy.1 Otwieramy program.

2 Przechodzimy do Select, po otwarciu się okienka znajdujemy nasze pliki, zaznaczamy wszystkie skrótem Ctrl+A i klikamy Otwórz.

3 Pierwszą opcją jest wybór klatki referencyjnej którą wybieramy przesuwając suwak pod zdjęciem w programie od lewej do prawej - patrząc na zdjęcia wybieramy, te które jest najlepsze jakościowo. Dalej
panelu po lewej wybieramy wielkość okienka alingu Alinbox size np. 128 aby nam się zmieściły dwie przykładowe plamy na zdjęciu poniżej. Następnie przechodzimy w duł panelu do Quality Settings wybieramy np. Gradient2 i Lowest quality na 80%. Po tych ustawieniach klikamy przycisk na górze po lewej Align

4 Czekamy aż program zakończy procedurę alignu i wyboru najlepszych klatek. Po zakończeniu operacji w nawiasie poniżej zdjęcia mamy ilość klatek wybranych do zestackowania - stacksize 121/132, idziemy dalej naciskamy przycisk Limit.

5 Otwiera nam się kolejne okienko, tu w zasadzie nic nie zmieniamy klikamy na Optimize & Stack i czekamy.
6 Poniżej pierwsza akcja Optimize, czekamy dalej.

7 Kolejna procedura to Stack i jak poprzednio czekamy na zakończenie.


8 Po zakończeniu akcji Optimize i Stack, mamy gotowy wygenerowany stack z 121 zdjęć do dalszej obróbki, która będzie polegać głównie na wyostrzeniu zdjęcia, zmiany jasności, kontrastu i innych opcji wedle upodobania. Po zastosowaniu którejkolwiek opcji klikamy na przycisk Do All, w którym to momencie ustawienia zostaną zastosowane do całego zdjęcia.

9  Przykładowy plik wynikowy po wyostrzeniu, gdy zdjęcie odpowiada nam wizualnie, klikamy na Save image, wpisujemy nazwę pliku i wybieramy format zapisu. Jak chcemy dalej coś z tym zdjęciem robić polecam bezstratny format TIFF, a jak wiemy że to koniec i chcemy opublikować na stronie WWW, wybieramy format  JPEG.

Gotowy stack

2 komentarze:

  1. No wykład na szczeblu uniwersyteckim :-))Gratulacje.

    OdpowiedzUsuń