2014-06-19

Shing-Tung Yau - Geometria teorii strun

Shing-Tung Yau, Steve Nadis
Geometria teorii strun. Ukryte wymiary przestrzeni

Teoria strun – opracowana w celu pogodzenia ze sobą dwóch największych teorii fizyki: ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej – utrzymuje, że cząstki i siły występujące w przyrodzie są wynikiem drgań niewielkich „strun” oraz że nasz Wszechświat ma dziesięć wymiarów, z których doświadczamy jedynie czterech, ponieważ pozostałe sześć jest zwiniętych w skomplikowane, poskręcane kształty –rozmaitości Calabiego-Yau. Przestrzenie te są tak małe, że prawdopodobnie nigdy ich bezpośrednio nie ujrzymy, niemniej geometria tego tajemniczego królestwa może być kluczem do zrozumienia najważniejszych zjawisk fizycznych.  Zanim jednak uczeni mogli zająć się fizyką rozmaitości Calabiego-Yau, należało opracować ich opis matematyczny. Shing-Tung Yau udowodnił matematyczne istnienie tych fascynujących kształtów. Między innymi dzięki tej pracy uhonorowano go Medalem Fieldsa, który jest najwyższym odznaczeniem w świecie matematyki. Nikt wówczas nie zdawał sobie sprawy z tego, że Yau przygotował właśnie grunt pod rewolucję naukową, która miała wkrótce nastąpić.



„Geometria teorii strun" to opowieść o spotkaniu fizyki z matematyką i o nowym obrazie Wszechświata, jaki powstał w wyniku tego spotkania. To fascynująca, ambitna książka, opisująca historię, której jeszcze nikt nie opowiedział.

„Geometria teorii strun. Ukryte wymiary przestrzeni” jest błyskotliwą i fascynującą opowieścią o najbardziej ekscytujących i kontrowersyjnych osiągnięciach współczesnej fizyki teoretycznej.
Brian Greene, profesor matematyki i fizyki na Uniwersytecie Columbia, autor książek „Struktura kosmosu” i „Piękno Wszechświata”

Spis treści

Wstęp

Prolog Kształty przyszłości
Rozdział 1. Świat na marginesie
Rozdział 2. Miejsce geometrii w porządku rzeczy
Rozdział 3. Nowy rodzaj młotka
Rozdział 4. Zbyt piękne, by mogło być prawdziwe
Rozdział 5. Dowód hipotezy Calabiego
Rozdział 6. DNA teorii strun
Rozdział 7. Po drugiej stronie lustra
Rozdział 8. Zawirowania w czasoprzestrzeni
Rozdział 9. Powrót do rzeczywistości
Rozdział 10. Dalej niż rozmaitości Calabiego–Yau
Rozdział 11. Wszechświat odsłania swe tajemnice
Rozdział 12. W poszukiwaniu dodatkowych wymiarów
Rozdział 13. Prawda, piękno i matematyka
Rozdział 14. Koniec geometrii?
Zakończenie Kolejny dzień, kolejny torus
Epilog We wnętrzu świątyni

Słownik
Indeks

Prof. Shing-Tung Yau jest dziekanem Wydziału Matematyki Uniwersytu Harvarda. Jest zdobywcą Medalu Fieldsa i odznaczenia National Medal of Science przyznawanego przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, laureatem nagród Crafooda, Oswalda Veblena i Woolfa oraz stypendium MacArthura. Jest członkiem amerykańskiej Państwowej Akademii Nauk, autorem i redaktorem ponad dwudziestu książek.

Steve Nadis - redaktor czasopisma „Astronomy” i były pracownik naukowy MIT, absolwent Hampshire College i autor lub współautor ponad dwudziestu książek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz