2014-10-10

TZMA 2014 - Toruński Zlot Miłośników Astronomii

Miałem zaszczyt gościć i prowadzić warsztaty z astrofotografii na Toruńskim Zlocie Miłośników Astronomii w Barbarce pod Toruniem. Jak wszystkim wiadomo Toruń jest takim centrum astronomii w Polsce. Słynącym nie tylko z Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach, ale przede wszystkim dlatego że jest to miejsce narodzin naszego największego astronoma Mikołaja Kopernika.

Ośrodek Barbarka i miejsce noclegowe "Gościniec"
 Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Planetarium i GeodiumRadioteleskop 32m w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach

Sterownia.

Wykład - sala konferencyjna na Barbarce

1. Badania Wszechświata w zakresie podczerwonym i sub-milimetrowym - prof. dr hab. Ryszard Szczerba z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk

2. W poszukiwaniu drugiej Ziemi - dr Gracjan Maciejewski z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach

3. Astrofotografia wykład teoretyczny dotyczący sprzętu - Zdzisław Kołtek Szczeciński Odział Polskiego Towarzystwa Miłośników AstronomiiSala wykładowa w Centrum Astronomicznym UMK w Piwnicach. W której odbyły się warsztaty z astrofotografii - Zdzisław Kołtek PTMA Szczecin.

Odbyły się również warsztaty komputerowe z Wirtualnego Obserwatorium poprowadzone przez mgr Marcina Gładkowskiego z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN.

Wynikiem końcowym było dopasowanie ciągu głównego gromady otwartej NGC 188 do ciągu głównego Hiad w programie TOPCAT.  Mieliśmy okazję wyliczyć odległośc do gromady otwartej NGC 188.

Zdjęcia wszystkich obecnych na zlocie.
Zlot uważam za udany od stromy merytorycznej jak i organizacyjnej. Dla mnie jednym z ważnych punktów zlotu były wykłady, na które chciałem przyjechać we wcześniejszych edycjach. Również poznałem tam sporo ciekawych ludzi, z którymi miło spędzało się czas. Może kiedyś jeszcze będziemy mieć okazję spotkać się na jakimś zlocie. 

Z całą odpowiedzialnością mogę zaprosić na kolejne edycje zlotu, na pewno nie zabraknie atrakcji i konkretnych naukowych wykładów.

Zapraszam do relacji na AstroVisioN jak i na ForumAstronomiczne.pl

Jeżeli ktoś nie wyraża zgody na publikację Jego zdjęć proszę o informacje na e-mail.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz